1 Mayıs’ı kutlayan işçilere ceza!

17 işçiye 1 Mayıs’ta oluşturdukları konvoy gerekçe gösterilerek sokağa çıkma yasağını muhalefetten para cezası kesildi.

1 Mayıs’ı kutlayan işçilere ceza!
Yayınlama: 17.05.2020

Gaziemir Belediyesi’nde görevli 12 görevli temizlik personelinin de aralarında bulunduğu 17 işçiye 1 Mayıs’ta oluşturdukları konvoy gerekçe gösterilerek sokağa çıkma yasağını muhalefetten para cezası kesildi.

İzmir Gaziemir Belediyesi’nde görevli temizlik personeli, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 1 Mayıs 15.00 – 23.00 vardiyası için görev yerlerine bayraklarıyla süsledikleri araçlarda korna çalıp ve marş söyleyerek gitti. İşçilere, yasaktan muaf olmalarına rağmen “sokağa çıkma yasağına muhalefetten” para ceza kesildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Bu kesilen cezalar siyasidir. Gerekirse bu cezaları ben öderim ama işçi kardeşlerimin küçük siyasete alet edilmesine izin vermem” dedi.

AKP’Lİ BAŞKAN VEKİLİ CEZAYI DUYURDU

Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri işçilere kesilen cezanın ilçe Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer tarafından onandığını belirten Arda, “İşin ilginç yanı, kaymakamın onayladığı belgeyi kamuoyuna Gaziemir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca duyurdu. Karşımızda işçilerin 1 Mayıs günü iş bölgelerine giderken araçlarını süslemesine ve marş söylemesine tahammül edemeyen bir zihniyet var. Her ne kadar toplu iş sözleşmesi ile maaşlarını düzenlesek de halen daha ülkedeki ekonomik gerçekler karşısında düşük kalan gelirlerle çalışmak zorunda kalan temizlik personelimiz üzerinden siyaset yapmak adına keyfi cezalar kesmek ve onları kamuoyunun önüne atmak hiçbir ahlaka sığmamaktadır” ifadesinde bulundu.

Cezaya itiraz edeceklerini söyleyen Arda, “Eğer ki, cezalar iptal edilmezse bu cezaları gerekirse kendim ödeyeceğim ama işçi kardeşlerimin, bu zorlu ekonomik koşullarda neredeyse aldıkları aylık maaşları kadar bir cezayı ödemesine izin vermeyeceğim. Konuyu kamuoyunun vicdanına sunuyor, bu siyasi cezaların derhal iptal edilmesini talep ediyorum” diye belirtti. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.