30 yılın ardından tahliye oldu: Cezaevinde direnenlerin selamı var

30 yılın ardından tahliye oldu: Cezaevinde direnenlerin selamı var
Yayınlama: 04.06.2024

Ağır hasta tutsak Kemal Özçelik, 30 yıllık cezasının infazının tamamlanması ardından tahliye oldu. 

Agirî’nin Panos (Patnos) ilçesinde 1994 yılında gözaltına alınan Kemal Özçelik’e(65), çıkarıldığı mahkemede “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Özçelik,  30 yıldır bulunduğu cezaevinden infazının tamamlanması ardından tahliye edildi. Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden çıkan Özçelik’i ailesi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri karşıladı. 

3 TUTSAĞIN TAHLİYESİ ERTELENDİ

Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan Özçelik, “Cezaevlerinde direnen yoldaşlarımızın herkese selamı var. Dışarı çıktım fakat özgürlüğüm söz konusu değil, çünkü içeride bıraktığım arkadaşlarım var. Benle beraber kurula çıkan 3 arkadaşımın tahliyesi gerekçesiz sebeple ertelendi. Bundan dolayı üzgünüm. Biran önce tüm arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerekiyor” dedi.  

HASTALIKLARI

Özçelik’in ileri derece kalp yetmezliği, hipertansiyon, diyabet, göz damarlarındaki tıkanıklığa bağlı görme kaybı,  yaygın ödem, solunum yetmezliği, unutkanlık, böbreklerde fonksiyon kaybı ve taş, vücutta yaygın ve sürekli ağrı, yürüme ve uyuma güçlüğü, gibi hastalıkları bulunuyor.