30 Yıllık tutuklu memleketi Kızıltepe’de karşılandı

30 Yıllık tutuklu memleketi Kızıltepe’de karşılandı
Yayınlama: 28.04.2024

Cezaevinden 30 yılın ardından tahliye olan Abdulvahap Adsoy memleketindeki karşılamada, “Gücümüzü halkımızdan alıyoruz” dedi.

Bandırma 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutulan Abdulvahap Adsoy, 30 yıllık tutsaklığının ardından tahliye oldu. Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde 1993 yılının Aralık ayında tutuklanarak, cezaevine konulan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından müebbet hapis cezası verilen Adsoy, dün tahliye olduktan sonra memleketi Qoser’e geldi.

Ailesi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Mêrdîn Havalimanı’nda çiçek ve zılgıtlarla karşılanan Adsoy, buradan konvoy eşliğinde Sanayi Mahallesi’ndeki aile evine geçti. Evinin önünde davul ve zurnayla karşılanan Adsoy için halaylar çekilip, zılgıtlar atıldı.

‘GÜCÜMÜZÜ HALKIMIZDAN ALIYORUZ’

 Karşılamada konuşan Adsoy, “Bir söz verdim ve bu sözümü yerine getirmek için yaşayacağım. 30 yılımı geçirdim ancak ruhum hep sizlerleydi. Kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim. Gücümüzü halkımızdan alıyoruz. Halkımız arkamızda olduğu sürece bize kimse bir şey yapamaz. Hepinize teşekkür ederim” diye belirtti.

Ardından konuşan Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Mêrdîn Şubesi Eşbaşkanı Salih Kuday da, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ve cezaevlerinde devam eden eylemlere dikkat çekerek, mücadele kararlılığını vurguladı.