31 yıllık tutsağa coşkulu karşılama

31 yıllık tutsağa coşkulu karşılama
Yayınlama: 03.07.2024

AMED – Cezaevinden 31 yılın ardından tahliye edilen Serhat Güzel, memleketi Amed’de coşkulu bir şekilde karşılandı. 

Antalya S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ve tahliyesi 2 kez 6’şar ay ertelenen 31 yıllık tutsak Serhat Güzel (52), dün akşam saatlerinde tahliye edildi. Güzel, memleketi Amed’de coşkulu bir şekilde karşılandı. Güzel, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve çok sayıda kişi tarafından havaalanında zılgıt ve alkışlarla karşılandı.

Havaalanında kısa bir konuşma yapan Güzel, “Cezaevinden çıktım ama bir yanım buruk. Arkadaşların selamı var. Halkımızla bir araya geldiğim için mutluyum ama hala özgür değilim. Mücadelemiz bundan sonra da devam edecek” ifadelerini kullandı. Güzel, daha sonra ailesiyle birlikte Erxenî (Ergani) ilçesine geçti. 

SERHAT GÜZEL HAKKINDA 

Samsun’da 15 Şubat 1991 yılında tutuklanıp, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Güzel, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Güzel sırasıyla Mêrdîn, Ordu, Amasya, Erzirom, Kırıkkale ve son olarak Antalya S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi tutuldu. Güzel’in tahliyesi iki kez İdare ve Gözlem Kurulu tarafından “pişmanlık dayatması”nı kabul etmediği gerekçesiyle ertelendi.