Polisin ev baskınında iki saat boyunca köpekli işkenceye maruz bıraktığı Hanım Türk, 7 ve 16 yaşındaki çocuklarının yüzükoyun yere yatırılarak, üzerinden köpekle geçildiğini anlattı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 20 Ekim’de Kayapınar ilçesinin Peyas Mahallesi’nde bulunan Faris Türk’ün evine baskın düzenlendi. Baskında, Faris ve Hanım Türk çifti ile 7 ve 16 yaşındaki çocukları polisin işkencesine maruz kaldı. Gözaltına alınan Faris Türk, çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Hanım Türk, aile boyu maruz kaldıkları işkenceyi anlattı.

KAPIYI KIRDILAR

Hanım Türk, 20 Ekim’de sabah saat 05.00 sıralarında bulundukları binanın etrafının polislerce sarılarak evlerine baskın düzenlendiğini, kapıyı açacaklarını belirtmelerine rağmen, kapının polislerce kırıldığını söyledi.

KÖPEKLİ İŞKENCE

Evin kapısının kırılmasının ardından 3 polisin köpekle eve girdiğini aktaran Türk, “Köpeği eşimin üstüne saldılar. 7 ve 16 yaşındaki iki oğlum dayılarının odasında uyuyordu. Oğlum polislerden korktu ve bağırdı. Babaları polislerin çocuklara şiddet uygulandığını düşünerek çocukların odasına doğru koştu fakat polisler eşimi şiddet uygulayarak başka odaya götürdü” şeklinde anlattı.

Polislerin kendisini darp ederek başka odaya götürdükleri ve başına silahla vurup, üstüne köpek saldıklarını ifade eden Türk, köpeğe karşı kendisini savunması üzerine silah dipçiğiyle darp edildiğini belirtti.

ÇOCUKLAR YERE YATIRILDI

Daha sonra polislerin köpeği, eşi ve çocuklarının bulunduğu odaya götürdüklerini söyleyen Türk, “Çocuklarımı yüzükoyun yere yatırmışlar. Köpeği çocukların üzerinden yürütmüşler. Çocuklarım travma yaşadı. 6 gündür korku içinde yaşıyorlar. Yaklaşık 2 saat işkenceye maruz kaldık” diye konuştu.

Eşinin yaklaşık 10 polis tarafından yere yatırılarak darp edildiğini dile getiren Türk, daha sonra içeriye 3 sivil polisin de girdiğini, köpeği dışarı aldıklarını söyledi. 3 sivil polisin evi aradıktan sonra kimliklerinin alınarak komşularının çağrıldığını söyleyen Türk, polislerin komşularına “Bakın biz onlara bir şey yapmadık, bir şeylerini çalmadık” diyerek, tutanak tuttuklarını aktardı.

‘ÇOCUKLAR HALA AĞLIYOR’

Çocuklarının yaşanılan bu olaydan etkilenerek travma yaşadıklarını ifade eden Türk, “Oğlum hala geceleri korkudan bağırıyor, ağlıyor ve babasını soruyor. Ona babasının tutuklandığını söyleyemedik. Geceleri uyuyamıyor. Bu olay çocuklarım üzerinde çok büyük bir etki yarattı” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

%d blogcu bunu beğendi: