8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Batman’da İnsan Hakları Derneği öncülüğünde  toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı.

‘’Bijî 8’e Adarê, Yaşasın 8 Mart, Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’’ pankartını taşıyan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eski Eş Başkanı Songül Korkmaz, İHD yöneticileri, TJA aktivistleri Atatürk Park’ında yapılan basın açıklamasına katıldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Rümeysa Deniz Kaya, yoksulluğa, Savaşa ve şiddetin her türüne karşı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mücadele İçin sokaklarda olacağını dile getirerek şöyle konuştu: ’’Bir 8 Mart’ta daha Türkiye’nin kadınlara yönelik ihlaller listesini sıralamaya kalemimiz yetmiyor! Şiddeti, yoksulluğu, savaşı, ekonomik krizi en yoğun şekilde hayatlarımızda hissediyoruz. Çözüm üretmesi gerekenler failleşiyor, yasalar uygulanmıyor, kadın kazanımları yok ediliyor, yoksulluğun ve krizin ortasında savaşlar yükseliyor. Sokaklar, kentler, haneler, hastaneler, kurumlar, işyerleri… Kadınlar için güvenli bir yer kalmadı. Sokakta öldürülüyoruz, haneler şiddet ve yoksulluk dolu, dolaplar ise boş. Aysel Tuğluk gibi birçok kadın sağlıkları cezaevine uygun olmadığı halde işkenceye maruz bırakılıyor. Hasta kadın tutsakların sağlıkları tekrar işkence unsuru olarak kullanılıyor. En temel insan hakları bile yok sayılıyor.”

Cezasızlık politikası olası faiileri teşvik ediyor

Kaya, cezasızlık politikasının olası failleri teşvik ettiğini vurgulayarak ‘’Garibe Gezer, cinsel şiddete ve işkenceye maruz kaldığı cezaevinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Deniz Poyraz, göz göre göre katledildi. Gülistan Doku 2 yıldır kayıp. Şule Çet katledildikten sonra birçok kadın benzeri şekilde katledildi. Cezasızlık olası failleri teşvik etmeye devam ediyor. Kadın cinayetleri işidleşirken, failler korunmaya devam ediyor. Kamu görevlilerinin hedef gösterdiği LGBTİ+’lar nefret cinayetleriyle katlediliyor. İşyerlerimiz ayrımcılık, mobbing dolu! İktidar yıllarca süren mücadelelerle kazandığımız hakları, sözleşmeleri, nafaka hakkını sözde mağduriyetlerle yok etmeye çalışıyor. Ödemedikleri nafakaların “mağduriyetini”çeken erkekler için nafaka hakkını tartışmaya açan iktidara kadınların ev içi emeğini ve hayatlarını koruma sorumluluğunu hatırlatıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

%d blogcu bunu beğendi: