AKP’lilerden Kürtçe tahammülsüzlüğü

AKP’lilerden Kürtçe tahammülsüzlüğü
Yayınlama: 16.05.2024

Mêrdîn Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolayısıyla Kürtçe konuşan Eşbaşkan Devrim Demir, AKP’lilerin tahammülsüzlüğü ile karşılaştı. 

Mêrdîn Büyükşehir Belediye Meclisi’nin devam eden Mayıs ayı olağan toplantısında Kürtçe tahammülsüzlüğü yaşandı. Belediye Eşbaşkanı Devrim Demir’in 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolayısıyla açılış konuşmasını Kürtçe yapmak istemesi AKP’lilerin tahammülsüzlüğü ile karşılandı. Konuşmasını tamamlayan Demir ile AKP meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı. AKP’li bazı meclis üyeleri Demir’in konuşmasından bir şey anlamadıklarını savundu. Kürtçe’ye karşı olmadıklarını belirten AKP’li meclis üyeleri “Keşke açılış konuşmasını Türkçe yapsaydınız da sonra Kürtçe devam etseydiniz” sözlerini kullandı. 

Demir ise açılışı neden Kürtçe yaptığını ifade ettiğini dile getirerek, “Karşı olmadığınız bir durum olsa bu kadar refleks göstermezdiniz. 21 Şubat Dünya Anadil Günü olduğunda bizler selamlamamızı bütün yörelerde o dillerde yaparız. Ama bugün 15 Mayıs Kürt Dil Bayramıdır. O nedenle Kürt dil bayramını kutlamış olduk. Sizlerin bu kadar refleksli yaklaşmanızın gereği yok” diye konuştu. 

Tartışmanın sona ermesinin ardından meclis gündem maddelerine geçildi.