Alman basını: Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle Berlin’de büyük endişe var

Alman basını: Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle Berlin’de büyük endişe var
Yayınlama: 17.11.2023

Alman basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyaretine geniş yer ayırdı. Yorumlarda Erdoğan’ın Hamas’la ilgili açıklamalarının İsrail’in en büyük destekçilerinden Almanya’yı zor durumda bıraktığı vurgusu öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün gerçekleştireceği Berlin ziyareti, Alman basınında şimdiden geniş yer buldu. Yorumların bir kısmı Türkiye ile diyaloğun önemine odaklanırken, önemli bir kısmında da İsrail’in Gazze’deki saldırıları ve Erdoğan’ın Hamas’la ilgili açıklamaları nedeniyle “zor bir ziyaret olacak” görüşü öne çıktı.

Erdoğan önce Bellevue Sarayı’nda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşecek, daha sonra da başbakanlığa geçecek. Burada Başbakan Olaf Scholz ile baş başa görüşmesi, ardından da akşam yemeğine geçilmesi öngörülüyor.

‘BAŞBAKANLIKTA BİR HAMAS SEMPATİZANI’

Alman basınındaki yorumlarda ise Erdoğan’ın Hamas’ı “kurtuluş örgütü”, İsrail’i de “terör devleti” olarak nitelendirmesine dikkat çekildi. Alman ARD televizyonunun internet sitesinde bugün yayımlanan haber “Başbakanlıkta bir Hamas sempatizanı” başlığını taşıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre haberde Erdoğan’ın ziyaretinin Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Scholz için “hiç de kolay geçmeyeceği” belirtilerek şu yorum yapıldı:

“Erdoğan NATO üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanı. Ona ihtiyaç duyuluyor. Belki, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasına arabuluculuk etmek için. Ayrıca Türkiye hâlâ, düzensiz göçe karşı bir şey yapılmak istendiğinde önemli bir rol oynuyor. Ama Berlin’de pek çok kişi bugün, her ikisi kameralar ve mikrofonlar karşısına geçtiklerinde, Başbakan Scholz’un net bir beyanda bulunmasını bekliyor.”

HÜKÜMETİN ‘SİYASİ SKANDAL’ ENDİŞESİ

Almanya’nın en çok satan bulvar gazetelerinden Bild, Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili haberini “Bugün bir Erdoğan skandalı mı yaşanacak?” başlığıyla yayımladı. Haberde, Hamas’ı “kurtuluş örgütü” olarak nitelendiren Erdoğan’ın “son dönemde İsrail’e yönelik nefret dili kullandığı, bu söylemin Almanya’da kaygıyla karşılandığı” belirtildi.

‘ZİYARETİN KAPSAMI SINIRLANDIRILDI’

Bild gazetesi, Erdoğan’ın bu söylemlerinin, Almanya’daki Türkler arasında benimsenmesi ve yayılmasının endişe kaynağı olduğu yorumu yaparken, ziyaretle ilgili olarak Berlin’de büyük bir gerginliğin hakim olduğuna, siyasi bir skandalın patlak vermesinden de yine büyük bir endişe duyulduğuna işaret edildi. Bu endişe nedeniyle ziyaretinin kapsamının sınırlandırıldığı, önceki ziyaretlerin aksine bu kez salon konuşmalarının, toplantıların öngörülmediği belirtildi.

‘ALMANYA’DA ATMOSFER GERGİN’

Alman basınında dikkat çeken bir diğer yorum da Der Westen’de yer aldı. Yorumda, “Kışkırtıcı sözleri bardağı taşıran son damla olacak mı?” sorusuyla Erdoğan’ın ziyaretinden duyulan endişeye dikkat çekildi. Erdoğan’ın Almanya’ya gelmeden önce İsrail karşıtı açıklamalarıyla “siyasi bir fırtına kopardığına” işaret edilen yazıda, “Almanya’da atmosfer gergin ve Recep Tayyip Erdoğan ortalığı karıştırmaya hazır görünüyor!” ifadeleri yer aldı.

‘ERDOĞAN’IN İLİŞKİLERİ DÜZELTMEYE İHTİYACI VAR’

Weser Kurier gazetesi ise yorumunda, Erdoğan’ın Batı’yla ilişkileri düzeltme ve acil mali kaynak bulma ihtiyacında olduğuna işaret ederek, bunun görüşmelerde Steinmeier ve Scholz’un elini güçlendirebileceğini savundu.

Bununla birlikte, Erdoğan’ın “kendini kanıtlamış bir otokrat” olduğunu yazan gazete, müzakerelerin çetin geçebileceğine dikkat çekti. Yorumda, Alman hükümetinin Erdoğan’ı düzensiz göçle mücadelede işbirliğine ikna edebilmesi, Hamas üzerinde etkisini kullanarak rehinelerin bırakılmasına katkı sağlayabilmesi durumumda, bu ziyaretin başarılı bir ziyaret olarak görülebileceği ifade edildi.

‘EY ALMANYA’ BAŞLIĞI

Süddeutsche gazetesi de haberleri ve yorumlarıyla Erdoğan’ın ziyaretini mercek altına aldı. “Türkiye Cumhurbaşkanı Almanya’ya geliyor – ve herkes teyakkuzda” denilen habere Türkçe “Ey Almanya” başlığının atılması dikkat çekti.

Berlin’de herkesin Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin “büyük risk barındırdığının” bilincinde olduğuna işaret edilen haberde, bununla birlikte, göç konusunda olduğu kadar, Ukrayna’dan Azerbaycan ve Gazze’ye uzanan pek çok ihtilafta Erdoğan ile konuşmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Haberde, “Erdoğan atıp tutuyor, öfkeleniyor, birçokları için de elverişli bir düşman. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir pragmatist, bir stratejist ve yıllardır da büyük ölçüde güvenilir oldu. Her halükarda önemli” tespitine yer verildi.

Türkiye ekonomisinin acilen yurtdışından sermayeye ihtiyaç duyduğu, bu yüzden de görüşmelerde sadece Gazze konusunun değil, ekonomik konuların da öne çıkmasının beklendiği şu sözlerle aktarıldı: “Türk Cumhurbaşkanı Berlin’de Gazze ve büyük ihtimalle de Euro hakkında konuşmak istiyor.”

‘TAHAMMÜL GÖSTERİLMEMELİ’

Aynı gazetede ziyaretle ilgili bir yorum kaleme alan Stefan Kornelius ise Erdoğan’ın son dönemde attığı tartışmalı adımlarla sınırları aştığını, buna karşı Alman hükümetinin tavrını netleştirmesi, “Erdoğan’a sınırlarını göstermesi gerektiğini” savundu. “Erdoğan gibi liderler üzerinde, muhataplarının nasihatlerden ziyade, gerçek güç gösterisinin etkili olduğunu” savunan Kornelius, Scholz’un elindeki kozları sıralarken, “Erdoğan’ın AB ve ortak pazara, liberal bir vize rejimine, NATO’nun silah ve savunma teçhizatlarına ihtiyacı var” ifadelerini kullandı. Yorumda ayrıca “Erdoğan’ın din politikaları yoluyla Almanya’daki camiler ve ülkedeki Müslümanlar üzerinde nüfuz kullanmasına artık tahammül gösterilmemesi gerektiği” vurgulandı.

‘SİNİR BOZUCU ANCAK VAZGEÇİLMEZ ORTAK’

Leipziger Volkszeitung gazetesi Türkiye’nin Almanya için “pek çok açıdan zor, bazen sinir bozucu ama çoğu zaman da vazgeçilmez” bir ortak olduğuna vurgu yaptı. Gazetenin yorumunda, AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı’nın canlandırılması ve İsveç’in NATO’ya üye olarak kabul edilmesi için Erdoğan ile diyaloğun önemli olduğuna işaret edildi.

‘DÜŞÜNCESİ BİLE ACI OLSA DA…’

Augsburger Allgemeine gazetesi de, haklı eleştirilere rağmen, Erdoğan ile görüşmenin gerekli olduğunu savundu, “Düşüncesi bile çok acı olsa da, Erdoğan gibi bir siyasetçi Almanya’da ağırlanmalı” değerlendirmesini aktardı. Gazete, Alman hükümetinin bu ziyareti iptal etmemiş olmasını, çok sayıda krizin yaşandığı bir dönemde yapılmış doğru bir siyasi tercih olarak değerlendirdi. Yorumda, “Söz konusu olan NATO üyesi Türkiye ile teması sürdürebilmektir” görüşü dile getirildi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Erdoğan’ın ziyareti için Berlin’de, özellikle hükümet binalarının bulunduğu bölgelerde, güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Berlin polisi tarafından yapılan açıklamada cuma sabahı saat 06.00 ile gece 00.00 arasında ”Karada, suda ve havada güvenlik kısıtlamaların” uygulanacağı belirtildi.

Erdoğan’ın konvoyunun geçeceği güzergahlarda yollar belli aralıklarla kapatılacak. Steinmeier’in resmi konutu Bellevue Sarayı, başbakanlık binası ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin bulunduğu bölgede bazı yollar tamamen araç trafiğine kapatılacak. Spree Nehri de, başbakanlığın bulunduğu mevki ile sınırlı olmak kaydıyla, ulaşıma kapatılacak.

Güvenlik önlemlerinin alındığı bölgelerin sakinlerinden mutlaka kimliklerini üzerlerinde bulundurmaları istendi, aksi takdirde bu bölgelere alınmayacakları bildirildi. Erdoğan’ın ziyareti sırasında güvenliğin sağlanmasından 1500 polis sorumlu olacak. Özel polis birlikleri ve keskin nişancıların da görev alacağı belirtiliyor. (Kaynak)