Antalya’da yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!

Antalya’da yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!
Yayınlama: 01.08.2021

ANTALYA – Manavgat’ta orman yangınları sonrası kimi noktalarda yol kesmeye başlayan ırkçı gruplar, Kürt olan kişilere saldırıyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangını sürüyor. Yerleşim alanlarına sıçrayan yangından kaynaklı şimdiye kadar 5 kişi yaşamını yitirdi ve 400’e yakın kişi yaralandı. Bin 200 hektar ormanlık alanın yanmasına neden olan yangında ayrıca binlerce canlı öldü.

Yangını gerekçe gösteren kimi ırkçı gruplar da bazı noktalarda yol kontrolü yapmaya başlayarak, Kürt avına çıktı. Kente bağlı kırsal mahallelerde silahlı ve sopalı bir şekilde yoldan geçenlere kimlik kontrolü yapan ırkçı gruplar, Kürt olduğunu düşündüğü kişilere saldırdığı öğrenildi.

SÖZEN’İN PAYLAŞIMI

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de dün yaptığı paylaşımla kimi grupların yol kontrolü yaptığını ve havaya ateş açtığını duyurdu. Sözen, “Bu şahıslar ‘kundakçı, şüpheli’ yakalama teşebbüsüyle asılsız ihbarlardan yola çıkarak, sokaklarda kimlik kontrolü, yol kesme ve masum vatandaşları korkutacak derecede havaya ateş etme gibi eylemler gerçekleştirerek yaşadığımız bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bu tarz hareketler, mevcut acımızı daha çok artırdığı gibi hiç kimseye de bir şey kazandırmaz. Bilindiği gibi hala tehlike geçmiş değildir” ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜLER

Irkçı grupların yol kesme ve saldırı anlarına ilişkin çekilen bazı görüntüler de sanal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmaya başlandı. Dün gece yaşandığı öğrenilen bir saldırıya ilişkin görüntüde, ırkçı grubun silah ve sopalarla bir kişiyi kovaladıkları görülüyor.

Manavgat’ta çekildiği belirtilen bir başka görüntüde ise, iki kişinin ellerinin arkadan bağlı olduğu ve saldırgan bir kişinin elindeki silahı yerde yatan kişilere uzatarak, 4 el ateş ettiği görülüyor. “Akseki köyünde dayımın biri yakalamış ikisini gerekeni yapmış Allahını severim senin” yazısıyla paylaşılan görüntüde kalabalık bir grubun olduğu ve silah seslerinin ardından çığlık atıldığı duyuluyor.

PLAKALARI KARIŞTIRDILAR

Irkçı grupların, yol kontrolünde plaka kontrolü de yaptığı öğrenildi. Manavgat’ın farklı bir bölgesinde yol kesen bir grup, orman yangınına müdahale etmeye gelen bir kişinin kullandığı aracın plakasını Diyarbakır plakası ile karıştırdı. Grup, plakanın Denizli plakası, kişinin de Denizlili olduğunu anlaması üzerine saldırılarına son verdi.

Öte yandan Konyalı bir yurttaşın, çalıştığı işyerinin aracını yangın bölgesinden çıkarmak için gittiği sırada ırkçı bir grup tarafından durdurulduğu ve linç edilmek istenildiği öğrenildi. Irkçı grubun, Konyalı yurttaşın Kürt olmadığını belirtmesi üzerine serbest bırakıldığı öğrenildi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.