Rosa Kadın Derneği kurucularından Ayla Akat Ata’nın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılandığı dava dosyası, Kobanê Davası dosyasıyla birleştirildi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski milletvekili Ayla Akat Ata hakkında kurucuları arasında yer aldığı Rosa Kadın Derneği’ne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla açılan dava duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ankara’da görülen Kobanê Davası’nda tutuklu olan Ata, duruşmaya Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Salonda avukatları Elif Tirenç İpek Ulaş ve Gözde Engin hazır bulundu.

DOSYALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ TALEBİ

Mahkeme heyeti, Kobanê Davası dosyasına bakan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyaların birleştirilmesi talebinde bulunduğunu açıkladı.

Heyetin söz verdiği Ata, birleştirime talebiinde bulunulan dosya iddianamesinin kendisine dün öğleden sonra ulaştığını belirterek, savunma için ek süre talep etti. 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin sadece “örgüt üyeliği” nedeniyle yargılandığı dosyasının birleştirilmesini istediğini, “örgüt propagandasından” yargılandığı dosyasının birleştirilmesi konusunda ise bir talepte bulunmadığını söyleyen Ata, “Böyle bir şey kabul edilemez” dedi.

GİZLİ TANIK DİNLENMEDİ

Önceki duruşma dinlenmesine karar verilen tanığın bu duruşmada hazır olmadığına dikkati çeken Ata’nın avukatı Elif Tirenç İpek Ulaş ise, “Cumhuriyet savcısı ifadesini aldığı tanığın herhangi bir ıslak imzası veya delil bulunmuyor. Bu gizli tanık nereden geliyor? Daha önceki duruşmada bu gizli tanığın soruşturulmasını istedik, ama bugün bakıyoruz ki gizli tanık yok” dedi.

Dosyada gizli tanığım dinlenmediğini ve suçlama konusu yapılan delillerin henüz değerlendirilmediğini kaydeden Ulaş, birleştirme talebinin kabul edilmemesini istedi.

Savcılık, dosyanın Kobanê dosyasıyla birleştirilmesi talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi. Tekrar söz alan Ata, mahkemenin, birleştirme talebiyle dosyayı başından atmak istediğini söyledi.

Mahkeme, dosyanın Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobanê Davası dosyasıyla birleştirilmesine karar verdi.(MA)

%d blogcu bunu beğendi: