Bakanlık, çocukları tarikat kampına gönderdiğini kabul etti

Bakanlık, çocukları tarikat kampına gönderdiğini kabul etti
Yayınlama: 03.08.2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların tarikat kampına gönderildiğini kabul ederken, refakatçileri olmadığı iddiasını reddetti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul’da devlet korumasındaki çocukların Nur Cemaati’ne bağlı bir derneğin yaz kampına gönderildiği haberine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mutlu Yuva Derneği ile 2019 yılında protokol imzalandığı aktarıldı. 

Açıklamada, “Çocuk Koruma Hizmetleri Planlama ve Çocuk Bakım Kuruluşlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin 35. Maddesinin 1. fıkrasında yer alan ‘Sosyal hizmetlere ilişkin faaliyetler Devletin denetim ve gözetiminde sivil toplum kuruluşları ile halkın gönüllü katkı ve katılımı da sağlanarak bir bütünlük içinde yürütülür’ ifadeleri doğrultusunda, Mutlu Yuva Derneği ile 05.09.2019 yılında imzalanan çocuk evlerine ilişkin iş birliği protokolüne istinaden çalışmalar yürütülmektedir” denildi.  Çocukların yaz tatilinde haberdeki yurda gönderildiği belirtilen açıklamada, “Mutlu Yuva Derneğinin 23.06.2023 tarihli yazısına istinaden çocuk evlerinde kalan çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdunda yaz programına katılmaları planlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yurdun denetlenmediği iddiasının reddedildiği açıklamada, “Bahsi geçen Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve devlet denetimi altında hizmet vermekte olan bir yurttur. Haberlerde iddia edilen ‘çocukların refakatçileri olmadan tarikat kampına gönderildiği’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” diye belirtildi.