Batman Kayyımından Kürtçe ikon açıklaması

Batman Kayyımından Kürtçe ikon açıklaması
Yayınlama: 23.06.2020

Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi, Kürtçe ikonların yenilenmemesine ilişkin yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, “algı operasyonu” açıklaması yaptı.  

Kayyım atanmadan önce Batman Belediyesi tarafından, trafikte yaya üstünlüğüne dikkat çekmek amacıyla birçok noktada Kürtçe ve Türkçe “Önce Yaya” ve “Pêşî Peya” yazılı ikon çalışması yapıldı. Ancak, kimi ikonlar mevsimsel koşullar ve araç trafiği nedeniyle zamanla silindi. Belediyeye kayyım atandıktan sonra da aynı noktalarda ikon çalışması yapan belediye, bu kez sadece Türkçe ikonları yeniledi. Belediye, Kürtçe ikonların yenilenmemesine ilişkin haberler yapılması üzerine açıklama yaptı.  

KAYYIM KÜRTÇE’YE DEĞİNMEDİ   

Açıklamada, yapılan haber ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığı iddia edilerek, “Haberde kullanılan fotoğraf ilimizdeki herhangi bir kavşağa ait değildir. Haberde iddia edilen paylaşım ve haberlerin, yaklaşık bir yıl önce ilimizin değişik kavşaklarına yapılmış ancak, mevsimsel etkenler ve araç trafiği sonucu silinmiş olan işaretler ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. Haziran ayı içerisinde Belediyemiz tarafından ilimizdeki 350 yaya geçidinin tümü İçişleri Bakanlığı’nca uygulamaya konan Yaya Öncelikli Trafik Uygulaması gereği ‘Önce Yaya’ ikonları yenilenmektedir. Haber ve paylaşımlar tamamen algı oluşturmaya yönelik olup, Belediye Başkanlığımızın bu konuda herhangi bir talimatları söz konusu değildir” denildi.  

Açıklamada, Kürtçe ikonların yenilenmemesine ilişkin ise herhangi bir ifadenin yer almaması dikkat çekti. (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.