Batman’da kadın tutuklulara ‘yalın ayak’ dayatması

 Batman’da kadın tutuklulara ‘yalın ayak’ dayatması
Yayınlama: 18.06.2022

BATMAN – Avukat Mazlum Büksel, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 3 siyasetçi kadının cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldıklarını, aynı zamanda kargo, revir ve avukat görüşüne de yalın ayak gitmeleri yönünde baskı gördüklerini belirtti. 

Batman’da, 31 Mayıs’ta gözaltına alınan ve 3 Haziran’da “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Fatma Ablay ile Tevgera Jinen Azad (TJA) aktivistleri Leyla Bayram ve Şirvan Göçer cezaevi girişinde ve sonrasında yaşadıkları hak ihlallerini aktardı.  

Tutuklama sonrası müvekkilleri ile görüşen avukat Mazlum Büksel, kadınların cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını, darp edildiklerini revire ve avukat görüşüne gidişlerinde ise ayakkabı (ya da terlik) giymelerine izin verilmediğini söyledi. 

Siyasetçi ve aktivist kadınların hukuksuz bir şekilde gözaltına alındıklarını kaydeden Büksel, 4 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldıkları mahkemece somut bir delil olmamasına rağmen tutuklandıklarını söyledi.  

DARP EDİLDİLER 

Kadınların cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını dile getiren Büksel, “Çıplak aramayı kabul etmemişler. Bunun üzerine saldırı olmuş. Bu saldırıda Leyla Bayram’ın üzerindeki pantolon yırtılmış. Ayaklarında morluklar oluşmuş. Ayağındaki morluklar ile koğuşa gönderilen Bayram 2 gün boyunca revire götürülmemiş. Buradaki amaç morlukların geçmesi ve darp raporu vermemek. 2 gün sonra revire götürülen Bayram ayağındaki morlukların darptan kaynaklı olduğunu belirtip; kayda geçirmiş” dedi. 

‘İŞKENCEYE DÖNDÜ’

Cezaevlerinde çıplak arama dayatmasının bir işkenceye dönüştüğünü belirten Büksel, Kadınların tutulduğu cezaevlerinde çok sayıda hak ihlalinin yaşandığı bilgisini paylaştı. Büksel, şöyle devam etti: “Koğuşta 3 kişi olmalarına rağmen ayakta sayım dayatmasında bulunuluyor. Askeri nizam dayatması da var. İnfaz memurları, ayakta askeri nizam ile karşılanmalarını istemiş. Tabi kadınlar bunu kabul etmemiş. Ayakta sayım ile askeri nizam dayatmasının hukuksuz olduğunu dile getiriyorlar. Bu dayatmalara karşı duruyorlar.”

YALIN AYAK DAYATMASI 

Cezaevi idaresinin çıplak arama dayatmasını ileriye taşıyarak tutukluların revire, kargoya ve avukat görüşüne gidişlerinde ayakkabı giymelerine izin vermediğini ve yalın ayak gitmeleri yönünde baskı uyguladıklarını kaydeden Büksel, “Koğuştan revire, avukat görüşü veya kargo almaya gittiklerinde çıplak ayak ile gitmeleri isteniyor. Kadınlar da bunu kabul etmiyor. Keyfi, hukuksuz uygulamalarına bunu da eklemiş durumdalar” şeklinde konuştu.  

Cezaevinde yaşanan hukuksuzlukların her geçen gün artığına dikkat çeken Büksel, cezaevi idaresinin hukuk dışı uygulamalarına karşı suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.