Berkin vurulduğu yerde anıldı

Berkin vurulduğu yerde anıldı
Yayınlama: 16.06.2020

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı. 7 yıldır adalet beklediğini söyleyen anne Gülsüm Elvan, “Ben adalet istedikçe nice çocuklar katledildi, nice analar ağladı” dedi. Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği 2013 yılının 16 Haziran günü, İstanbul Okmeydanı’ndaki evindeN ekmek almak için çıktığı sırada polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu Gaziler Sokak’ta yaralanan Berkin Elvan, 269 gün komada kalıp, 12 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetmişti. Vurulmasının üzerinden 7 yıl geçen Berkin, ailesi ve avukatları tarafından vurulduğu yerde anıldı. Anma koronavirus salgını nedeniyle sınırlı bir katılımla gerçekleştirildi. Ailesi, vurulduğu noktaya Berkin’in fotoğrafı ile birlikte ekmek ve karanfil bırakıp, mum yaktı. 

ANNE ELVAN: 7 YILDIR ADALET BEKLİYORUM  

Anmada konuşan anne Gülsüm Elvan, “Çocuğumu benden alalı yedi yıl oldu. Biz yedi yıldır adalet ararken, ABD’de de ‘nefes alamıyorum’ diyen bir siyah insanı öldürdüler. Ali İsmail’e tekme atılalı yedi yıl oldu. Ethem Sarısülük’ü vuran polis; ‘üç kez sıktım’ diyeli yedi yıl oldu. Ahmet Atakan’ın ölümüyle ilgili bir soruşturma yok. Mehmet Ayvalıtaş’ın davası halen sürüncemede. Abdullah Cömert’in katili serbest. Ali İsmail’e son tekmeyi vuran katil serbest” dedi.   Anne Elvan, sözlerini şöyle noktaladı: “Benim çocuğum vurulalı yedi, onu toprağa vereli altı yıl oldu. Yavrumu 16 kilo ile toprağa verirken, birileri beni meydanlarda yuhlatırken ve benim çocuğum ‘terörist’ ilan edilirken kusura bakma Cumhurbaşkanı burası ABD değil, Türkiye. Senin samimiyetine hiç güvenmiyorum. Yedi yıldır yavrumu arıyorum, hasret kaldım. Yedi yıldır onun özlemiyle yaşıyorum. Önce iğneyi kendine de batır da ondan sonra çuvaldızı başkasına batır. Ben adalet istiyorum. Ben adalet istedikçe nice çocuklar katledildi, nice analar ağladı. Ben yedi yıldır adalet diyorum, adalet diyorum.”  

POLİSLER SOKAKTA ÇOCUKLARI KATLETMEYE DEVAM EDİYOR 

Baba Sami Elvan da konuşmasına “7 yıl önce oğlumuz Berkin tam bu noktada pusu kuran polisin attığı gaz fişeğiyle vuruldu. Yaralandı, 9 ay sonra hayatını kaybetti. Biz üzerine basa basa çocuklar yaşasın, büyüsün şeker de yesin derken, bu devletin eli kanlı polisleri halen sokakta çocuk öldürmeye, insan katletmeye devam ediyor” sözleriyle başladı.   “Biz çocuklar ölmesin herhangi bir insan devlet tarafından katledilmesin diye bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hakkın hukukun yerine ulaşması için direneceğiz” diyen baba Elvan, 23 Eylül’de görülecek duruşmayı hatırlattı.

 23 EYLÜL’DEKİ DURUŞMAYA ÇAĞRI 

Baba Elvan, “Mahkememiz dört yıldır devam ediyor. Daha adı bile doğru düzgün tespit edilemedi, sona doğru geliyoruz. Ceza alır mı bilmiyoruz ama geçmiş davalarda da gördük. Ama biz asla adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bu adalet yerine gelene mücadelemiz sürecek. Benim çocuğum belki yerine gelmeyecek ama bir çocuk daha kurtulursa yaşarsa belki o zaman benim de yüreğim rahatlar. Son bir çağrı yaparak bitireyim. 23 Eylül’de mahkememiz var, buradan duyuru yapalım. Herkesi o duruşmaya bekliyorum” dedi. 

ADALETE GÜVENMİYORUZ

 Ailenin avukatı Çiğdem Akbulut ise, yaptığı konuşmada “Berkin yedi yıl önce bu sokakta vurulmuştu. Sami abi ve Gülsüm ablanın da söylediği gibi, biz bu ülkenin adaletine güvenemiyoruz. Çünkü Elvan ailesiyle birlikte adalete olan açlığımız devam ediyor” diye konuştu.  Akbulut “Beş yıl önce bu sokakta avukat Ebru Timtik de adalet arıyordu. Bütün hukuki yolları denediği, bütün başvuruları yapıp sonuçları alamadığı için şu arkadaki köşede adalet çadırında açlık grevi yapıyordu. Ondan beş yıl sonra Berkin’in Dilek Doğan’ın katili açıklansın yargılansın dediği için ‘terörist’ yaftası yemiş şekilde hükümlü tutuklu şekilde cezaevinde ve şu an adil yargılanmadığı için ölüm orucunda” diye belirtti. “Suçlandığı şey Elvan ailesinin avukatı olmak sadece mesleği boyunca katledilen halk çocuklarının avukatlığını yaparak geçirdi” ifadelerini kullanan Akbulut, “Biz bu yüzden adalete güvenmiyoruz. Sami abinin dediği gibi belki Berkin’i öldüren katil polis de ceza almayacak ama biz sonuna kadar bütün mercilerde bütün suçlular ortaya çıkıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını bitirdi.      

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.