Berlin’de ‘Abdullah Öcalan ile diyalog günleri’ etkinliği

Berlin’de ‘Abdullah Öcalan ile diyalog günleri’ etkinliği
Yayınlama: 18.06.2024

“Abdullah Öcalan ile diyalog günleri” etkinlikleri kapsamında Berlin’de bir araya gelen Kürt ve enternasyonal kadınlar, performans gösterisiyle İmralı tecridine dikkat çekti. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde “mutlak” tecrit altında tutulan ve 39 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talebiyle 10 Ekim 2023 tarihinde başlatılan kampanya eylem ve etkinliklerle devam ediyor. Dünyanın birçok kentinde sürdürülen etkinlikler, 15-22 Haziran tarihleri arasında “Abdullah Öcalan ile diyalog günleri” adı altında devam ediyor.  

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Kevana Zerîn ve Widerklang Chor korosu ile Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) üyeleri, “Öcalan ile diyalog günleri” kapsamında Mariannenplatz Meydanı’nda gerçekleştirdikleri performans gösterisiyle İmralı tecridine dikkat çekti. Kürt ve enternasyonal kadınlar, “Amara” şarkısı eşliğinde birlikte performans gösterisi ve Awazê Çiya’nın “Navê wê” şarkısını seslendirdi.

Performans gösterisinin ardından Abdullah Öcalan’ın paradigmasından kesitlerin yazıldığı küçük not kağıtları sergilendi. Farklı dillerde hazırlanan not kağıtlarını çiçeklerle süsleyen kadınlar, Abdullah Öcalan’ın fikirlerini tüm halklara yaymayı amaçlıyor.