Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

Bismil Belediye Eşbaşkanına 30 yıla kadar hapis istemi

Eki 24, 2022

Görevden alınan Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer hakkında iki kez “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 30 yıla kadar hapis cezası istendi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer’in birleşmiş iddianamelerden “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Özer’in katılmadığı duruşmada, avukatları Mehmet Emin Aktar ve Serhat Karaşin hazır bulundu. 

SAVCI 30 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

Özer’in 36 eylem ve etkinliğe katılması nedeniyle hazırlanan birleştirme talepli iddianamenin önceki celsede mahkeme tarafından kabul edilmesiyle iddia makamı, iki kez “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırladığı mütalaasını mahkemeye sundu. İddia makamı, “örgüt üyeliği” suçunun temadi suçlardan olduğunu ve Özer’in katıldığı eylem ve etkinliklerin kesintiye uğradığına işaret ederek; Özer’in iki kez “örgüt üyeliği” suçundan ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. İddia makamı, Özer’in 15 ile 30 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. 

SİYASİ PARTİ ÇALIŞMALARI

Özer’in avukatları Mehmet Emin Aktar ve Serhat Karaşin, müvekkillerinin çalışmalarının siyasi parti faaliyetleri ile düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini isteyerek, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. 

AVUKATLARA SAVUNMA İÇİN SÜRE VERİLDİ

Süre talebini dikkate alan mahkeme heyeti, avukatların savunmalarını hazırlaması için duruşmayı 6 Şubat’ta erteledi.  (MA)