BATMAN – Sevk edildiği Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde darp ve çıplak arama dayatılan Selman Büyüktop, 46 gündür hücrede tutulduğunu aktardı.

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Selman Büyüktop, yaşanan ihlallerini ailesi aracılığıyla paylaştı. Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 4 Mart’ta Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Büyüktop, sevk esnasında çıplak arama ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldığını belirtti. Büyüktop, sevk edildiği tarihten bu yana 46 gündür 6 metrekarelik tek kişilik hücrede tutulduğunu aktardı. Büyüktop’un babası Salih Büyüktop, oğlunun 35 gün süren işkencenin ardından tutuklandığını ve kendisine yargılandığı davadan 17 yıl 6 ay ceza verildiğini ifade etti.

BABA BÜYÜKTOP: BU BİR VAHŞET

Oğlunun 5 yıl 6 aydır cezaevinde tutulduğunu kaydeden Büyüktop, bu süre zarfında sürekli hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi. Büyüktop, “Selman, iki cezaevinde de şiddete maruz kalıyor. Arkadaşları ile birlikte Çorum Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kalmış. Tutuklu bulunduğu cezaevinden başka bir cezaevine sevk ediliyor. Bu neyin aramasıdır. Nasıl bir işkence halidir. Selman da bunu kabul etmemiş. Çıplak aramayı kabul etmediği için kafa, kol ve bacaklarına basıp üzerindeki elbiseleri yırtarak çıkarmışlar. O da yaşananlara tepki gösterip slogan atmış. Bu nasıl bir vahşettir” dedi.

46 GÜNDÜR HÜCREDE TUTULUYOR

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin sürdüğünü aktaran Büyüktop, “Selman, 46 gündür, 6 metrekarelik alanda tutulduğunu aktardı. Kaldığı hücreye haftada bir baskın yapıldığını, yatağının elbiselerini dağıtıldığını bize söyledi. Tüm uygulamalarına karşın onlara boyun eğmeyeceğini anlattı. Arkadaşlarından da 2 aydır haber alamıyor. Cezaevi idaresi büyük bir suç işleyerek tüm hakkını elinden almış durumda. Selman, arkadaşlarının yanına gitmek istiyor. Ancak buna izin verilmiyor. Gerekçe göstermeden 46 gündür tek kişilik hücrede tutuluyor. Burada psikolojik şiddete maruz kalıyor” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ EDİLMİYOR

Oğlunun tedavi taleplerinin 2 yıldır kabul edilmediğini belirten Büyüktop, “Gördüğü işkenceden kaynaklı gözleri ve kulağında zarar oluştu. Dizinde ise dönme var. Kendisine iki tane dizlik gönderdim, ama iyileşmedi. Tedavi olması gerekiyor. 2 yıldır MR bile çekilmiyor. İşkence esnasında kafasını duvara vurdukları için zarar görmüş bunun için de tedavi olma talebi var. Tüm bunlara rağmen hastaneye götürülme talebi kabul görmüyor” diye konuştu.

İNTİHAR POLİTİKASI

Cezaevinde tutukluları intihara sürüklemek için planlı bir uygulamanın devreye konulduğunu dile getiren Büyüktop, “Cezaevlerinde uzun bir süredir cenazeler çıkıyor. Ancak buna karşın bir tepki yok. Tüm tutuklular Selman gibi çocuğumdur, kardeşimdir, yoldaşımdır. Onların bu saldırıların karşın ses çıkarılırsa ancak dururlar. Yoksa her gün bir eve cenaze gelir” şeklinde konuştu. (MA)

%d blogcu bunu beğendi: