Çöken binada 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı

Çöken binada 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı
Yayınlama: 02.06.2024

İSTANBUL – Küçükçekmece’de çöken 3 katlı binanın enkazı altında kalan 9 kişiden 1’i yaşamını yitirdi.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kartaltepe mahallesinin Belediye Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı bir bina, sabah saat 08.45 sıralarında bilinmeyen bir sebeple çöktü. Olaydan sonra olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Olay yerine gelen İstanbul Valisi Davut Gül, ilk belirlemelere göre binada toplam 9 kişinin olduğunu, 2’si ağır, 7 kişinin yaralı olarak çıkarıldığını söyledi. Gül, 2 kişi için de arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaştı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan son açıklamaya göre, enkaz altında kalanlardan birisinin cansız bedenine ulaşıldığı, kalan bir kişinin ise yaralı olarak çıkarıldı.

Olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildiği belirtildi.

‘KAÇAK KAT ÇIKILDI VE DENİZ KUMU KULLANILDI’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise çöken binada 1,5 katın kaçak çıkıldığını, yapımında deniz kumu kullanıldığını açıkladı. Özhaseki, “İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır” ifadelerini kullandı.