CPT eski Başkanı Palma: Öcalan için harekete geçilmeli

CPT eski Başkanı Palma: Öcalan için harekete geçilmeli
Yayınlama: 25.06.2024

CPT eski Başkanı Mauro Palma, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarına dikkat çekerek, Avrupa’daki denetim organlarının hareket geçmesi gerektiğini vurguladı. 

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) eski Başkanı Mauro Palma, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit koşullarına dair bir mektup kaleme aldı. Palma, mektubunda, Öcalan’ın İmralı Adası’nda tam bir tecrit altında tutulduğunu belirtti.

Abdullah Öcalan’ın tecrit altında tutulduğunu belirten Palma, Avrupa’daki denetim organlarının kıtadaki herkes için getirilen standartların Abdullah Öcalan için de uygulanması için Öcalan’ın durumunu gündeme alması gerektiğini vurguladı. Palma, ayrıca doğrudan denetimlerin gerçekleştirilmesi gerektiğine inandığını ifade etti.

PALMA KİMDİR?

2007-2011 yılları arasında CPT’nin başkanlığını yapan Mauro Palma, kuruluşun İmralı Adasına gerçekleştirdiği denetimlerde de heyette yer almıştı.

Palma bugün Roma Tre Üniversitesinin Avrupa Cezaevi Merkezi Başkanı olarak görev yapıyor. Palma aynı zamanda İtalyan Felsefe Araştırmaları Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi.