Cumartesi Anneleri 958’inci eylemi gerçekleştirdi 

Cumartesi Anneleri 958’inci eylemi gerçekleştirdi 
Yayınlama: 05.08.2023

İSTANBUL – Cumartesi Anneleri ve eylemlerine destek veren milletvekilleri, polisin tüm engellemelerine rağmen 958’inci haftada eylemlerini gerçekleştirdi. 

Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemi 958’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda sürdürdü. Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemine, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Sırrı Sakık ve Meral Danış Beştaş, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık destek verdi. 

MİLLETVEKİLLERİNE POLİS ENGELİ 

Milletvekilleri, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiği esnada polis tarafından ablukaya alındı. Milletvekilleri abluka içerisinde engellemeye tepki gösterirken, o esnada meydana girmek isteyen Yeşil Sol Parti Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de polis barikatı ile engellendi.

ABLUKA ZAFER İŞARETLERİYLE PROTESTO EDİLDİ

Cumartesi Anneleri de Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiği sırada İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Çiçek Pasajı önünde darp edilerek ablukaya alındı. Polis, ablukaya tepki gösteren bir yurttaşı da darp etti. Cumartesi Anneleri, polis ablukasını zafer işaretleri ile protesto etti. 

GÖZALTI

Cumartesi Anneleri daha sonra kelepçe takılarak gözaltına alındı. Gözaltı esnasında gazetecilerin görüntü alması da polisler tarafından engellendi. 

‘KAYMAKAM AÇIKLAMAK ZORUNDADIR’

Cumartesi Anneleri’nin gözaltına alınması ardından insan hakları savunucuları, İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Galatasaray bizim, Galatasaray hepimizin, vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı toplantıda konuşan İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu üyesi Zeynep Yıldız, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Cumartesi Anneleri’nin eylemi için verdiği “ihlal” kararını hatırlatarak, “Oysa her idari işlemin amacı, kamu yararını gerçekleştirmektir. Kamu yararı da toplumun ortak çıkarı olarak nitelendirilmektedir. O halde Beyoğlu Kaymakamı, Cumartesi Anneleri’ni engelleyerek toplumun hangi ortak yararını koruduğunu kamuoyuna açıklamak zorundadır” dedi. 

Kayıpların akıbetini sormaktan vazgeçmeyeceklerini belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Hukuksuzlukla, baskı ve şiddetle bizi yıldırmak isteyenler bilsinler ki; kayıplarımızı aramaktan, kaybedenlerden hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Gücümüz sözümüzdür, susmayacağız.”