‘DEM gelecek talancılar gidecek’

‘DEM gelecek talancılar gidecek’
Yayınlama: 18.03.2024

DEM Parti eşbaşkan adayları ile halk buluşmaları sokak sokak devam ediyor. Wan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, seçim sonrası talan, rüşvet, hırsızlık ve kayırmacılığın son bulacağını dile getirdi. 

DEM Partili eşbaşkan adayları kent kent, sokak sokak, ev ev halkla bir araya gelmeye devam ediyor. Kayyımların yaptığı talan, rüşvet, kayırmacılık ve hırsızlıklarına dikkati çeken adaylar, seçim sonrası kentlerin talancılardan kurtulacağını dile getirdi. 

WAN 

DEM Parti, Wan’ın Ebex (Çaldıran) ilçesinde halk toplantısı düzenledi. Toplantıya, Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt ve DEM Parti milletvekili Zülküf Uçar’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

Yüzlerce kişinin yoğun kar yağışına rağmen katıldığı toplantıda konuşan Ebex Belediye eşbaşkan adayları Hatice Atabay ve Fetah Hasçelik, ilçenin sorunlarına çözüm olacaklarını söyledi. 

Daha sonra konuşan Wan Belediyesi eşbaşkan adayı Neslihan Şedal, iki dönemdir Kürt halkının iradesinin yok sayıldığını söyleyerek, “Eğer amaçları bu halkın sorunları çözmekse, bu sorunlar niye çözülmüyor? 31 Mart’ta faşistlere öyle güçlü bir cevap vereceğiz ki, bir daha kentlerimizi talan edemeyecekler” ifadelerini kullandı.

İktidara, “İrademizi tanımak zorundasınız” diyerek seslenen Şedal, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Erdoğan, ‘Siz bize oy verseniz de vermeseniz de ben size yol yapacağım, su vereceğim’ diyordu. Ama hala yapmadılar. ‘Çocuklarınızı istihdam edeceğiz’ diyordu. Niye çocuklarımız şehir dışında çalışıyor? Neden bu topraklarda göç yaşanıyor? Çünkü bu halk üzerinde, kadınlar, gençler üzerinde kirli bir politika yürüyorlar. 31 Mart’ta biz kalacağız, kayyım gidecek.”

DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt da “Kayyımları geri göndereceğiz” dedi.  

 ‘KÜRT HALKININ İRADESİNİN SANDIĞA YANSIYACAĞI SEÇİM’

31 Mart’ın sadece belediye başkanlığı seçimi olmadığına işaret eden DEM Parti milletvekili Zülküf Uçar ise, “Bizler açısından aynı zamanda Kürt halkının iradesinin, mücadelesinin sandığa yansıyacağı bir seçimdir. Kurdistan’dan kayyımların gönderileceği bir seçim olacak. Hak etmediği koltuğa oturan hırsızları gönderme zamanıdır. Hakketmedikleri koltuğa oturdular ama Kürt halkı Kurdistan’ın her yerinde bu kayyımlara ve peşkeş politikalarına gereken cevabı verecek. Bu halk yüz yıl direndi yine direnecek ve sizi gönderecek” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, belediye eşbaşkan adayları ve kitle yağan karın altında halaya durdu.

RIHA 

Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde DEM Parti eşbaşkan adayları Rahşan Yazar merkeze bağlı mahallelerde ev ziyaretleri gerçekleştirdi. Birçok bölgede düzenlenen toplantılarda seçmenlerle bir araya Yazar, hasta ziyaretleri gerçekleştirdi. Diğer eşbaşkan adayı Uğur Kahraman ise kırsal mahalle çalışmalarına devam etti. Gîrê Sirk kırsal mahallesinde yurttaşlarla bir araya gelen Kahraman, mahalle sakinlerinin katılımı ile halk toplantısı düzenledi. Yerel yönetim politika ve projelerini anlatan eşbaşkan adayına yurttaşlar destek sözü verdi. 

HALİLİYE 

Merkez Haliliye ilçesinde ise Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Gülşen Özer, Celalettin Erkmen ile Haliliye ilçe eşbaşkan adayları Sema Ateş ve Suphi Yılancı Riha’da faaliyet yürüten yerel basın kuruluşlarını ziyaret ederek görüş alışverişi yaptı. Heyet daha sonra Veteriner Hekimler Odası, Tabipler Odası, Urfa Danışma Kurulu ve Urfa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.  “Yandaşa göre değil, ihtiyaca göre hizmeti alacağız” diyen DEM Parti Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Celaledin Erkmen, belediyeye ait tüm gelir giderin düzenli olarak şeffaf bir şekilde halkla bölüşüleceğini belirtti.  

EYYÜBİYE 

Merkez Eyyübiye ilçesi DEM Parti belediye eşbaşkan adayları Halil Akbaş ve Adalet Eriş, Buğday Pazarı esnafı ziyarete bulunarak sorun ve önerilerini dinledi. Eşbaşkanlae DEM Parti için destek istedi. 

CURNÊ REŞ 

Yoğun yağışın hakim olduğu Riha’nın Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde DEM Parti’nin seçim çalışmalarına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ve kent Milletvekili Ömer Öcalan da katıldı. Parti seçim bürosunda yurttaşlar ile bir araya gelen Öcalan, Curnê Reş’in Kürt Özgürlük mücadelesi için önemine değinerek, bölgenin sistem partileri tarafından nasıl geri bırakıldığını anlattı. Curnê Reş’in tarım kenti olmasına rağmen yurttaşların mevsimlik tarım işçisi olarak başka kentlere gitmek zorunda bırakıldığını anlatan Öcalan, “Birlik olarak Curnê Reş belediyesini aile belediyesine çevirenlerden kurtarıp halkın belediyesi yapmamız lazım” dedi. 

DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ise kırsal mahallelerde kadınlar ile bir araya geldi. Ev ev dolaşan Uçar ve beraberinde kadınlar, DEM Parti’nin kadınlar için yerel yönetimlerde hayata geçireceği projeleri anlattı.

HEWAG 

Hewag (Bozova) eşbaşkan adayları Aygün Kapıkayalı ve İsmail Yıldız Damlîce, îkîz, Tosîn, Qanlîawşar kırsal mahalleleri ziyaret etti. Yoğun ilginin olduğu adaylar, halkın kararlılığı ile hizmete geleceklerini belirtti.