DEM Parti’den önemli kararlar

DEM Parti’den önemli kararlar
Yayınlama: 29.06.2024

DEM Parti’nin son MYK toplantısında, “Ekmek ve Adalet” kampanyası başlatılması ve “Demokrasi İttifakı” için komisyon kurulmasına karar verildi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, 26 Haziran’da partinin genel merkezinde toplandı. Edinilen bilgilere göre: MYK toplantısında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit başlıca gündemlerden biri oldu. Toplantıda, tecridin “kararlı bir mücadele yöntemiyle kırılabileceğine” vurgu yapıldı. Yaşamın her alanında yaşanan adaletsizlikler tartışıldı, adaletsizliğin ortadan kaldırılması için de tüm demokrasi güçleriyle ortak bir mücadelenin yürütülmesi noktasında tartışmalar yürütüldü. 

‘EKMEK VE ADALET’ KAMPANYASI 

Ekonomik kriz, toplantının bir başka önemli gündemi oldu. Toplantıda, asgari ücrete zam, emekli maaşları ve ekonomik krizin etkilerinin önümüzdeki dönemde partinin başlıca gündemlerinden olması kararlaştırıldı. MYK’de, bu konuda “Ekmek ve Adalet” adıyla bir kampanyanın startı verilmesine karar verildi. Kampanya kapsamında başta işçi ve emekçiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerine ulaşılacak. 

Kampanya kapsamında, Mêrdîn’de “Tarım Mitingi” yapılacak. Mitingin tarihinin daha sonra belirlenmesine karar verildi. 

KADIN KATLİAMLARI

Toplantıda, bir günde 7 kadının katledilmesi gündeme geldi. Kadınlara yönelik saldırıların günden güne artığına işaret edilerek, buna karşı kadın örgütleriyle birlikte mücadelenin büyütülmesi gerektiği üzerinden duruldu.  

ÖRGÜTLENME KONFERANSI KARARI 

Örgütlenmeye dair kimi kararlar alındı. Buna göre; ilk olarak 13 Eylül’de Kadın Örgütlenme Konferansı yapılacak. Ardından 14-15 Eylül tarihleri arasında Merkezi Örgütlenme Konferansı yapılacak. Konferans için en kısa sürede partinin örgütlü olduğu illerde çalışmalar başlatılacak. 

PARTİ OKULLARI AÇILIYOR 

Toplantıda alınan bir diğer önemli karar ise Parti Okulları ile ilgili oldu. Alınan karara göre bu yönlü çalışma için bir yönetmelik hazırlanacak. Bu yönetmelik daha sonra Parti Meclisi’nin (PM) onayına sunulacak. Ayrıca PM’nin yönetmenliği kabul etmesi halinde okulların açılacağı ve eğitim verilecek binaların belirlenmesi için partinin idari, hukuki ve istihdam birimleri devreye girecek. Eksiklerin giderilmesi halinde Eylül ayında Parti Okulları açılmaya başlanacak.  

DEMOKRASİ İTTİFAKI İÇİN KOMİSYON  

Toplantıda “ittifak” tartışmaları da yürütüldü. “Demokrasi İttifakı” için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca MYK’nin de bu çalışmaları destekleyecek bir pozisyonda olduğu ve bu çalışmaların hızlandırılması için bizzat Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın temaslarda bulunmasına karar verildi. Yine ilgili bir komisyonun kurulması kararlaştırıldı. 

‘ÇOCUKLAR İÇİN ACİL ÇALIŞMA’ KARARI 

Toplantıda 20 Haziran gecesi Amed ve Mêrdîn’de yaşanan yangının sonuçları üzerinde de uzun uzun duruldu. Özellikle çocukların bu süreçte ciddi zarar gördüğü ve bu zararın acil bir biçimde ortadan kaldırılması için partinin Çocuk Komisyonu’nun devreye girmesine karar verildi. Komisyon, bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ile temas ve dayanışma halinde olacak. 

DİĞER KARARLAR 

Toplantıda, Madımak ve Çorum katliamlarının yıl dönümüne dair planlamalar ele alındı. Bunun yanı sıra HEP Amed İl Başkanı iken katledilen Vedat Aydın’ın, Gezi Direnişi sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm yıl dönümlerine ilişkin planlama yapıldı. 

Engelliler Komisyonu, 11-14 Temmuz tarihleri arasında Amed’te bir panel düzenleyecek. 13 Temmuz’da Zilan Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla MYK’nin açıklama yapmasına karar verildi. Ayrıca 12-14 Temmuz’da yapılması planan Kadın Kordinasyon toplantısının İzmir’de yapılmasına karar verildi. Önümüzdeki süreçteki önemli gündemlere dair de planlamalar yapıldı.