Deniz Naki’den ‘bozkurt’ açıklaması

Deniz Naki’den ‘bozkurt’ açıklaması
Yayınlama: 04.07.2024

Özdağ ziyaretinin ardından ‘bozkurt’ tartışmalarına yönelik açıklama yapan Özel, Deniz Naki’yi hatırlattı. Naki, “Yeşil sahaların faşizme mezar olmasını temenni ediyorum” dedi.

Türkiye A Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral’ın Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki (EURO 2024) Avusturya maçında attığı golü ‘bozkurt’ selamı ile kutlaması üzerine patlak veren tartışma, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaretinde de gündeme geldi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Özel’in bir dönem Amedspor’da forma giyen eski futbolcu Deniz Naki’yi hatırlatmasıın ardından Naki’den de açıklama geldi. Naki, “Söz konusu futbolcunun yaptığı işaret tekçiliği, başka halkların ret ve inkarını, nasyonalizmi, ırkçılığı esas alıyorken, benim yaptığım işaret ise barışı, özgürlüğü, halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi çağrıştırdığını bütün uluslararası toplum bilir” ifadelerini kullandı.

“Spor ve futbol bizler için çoğulculuk, farklılıklarla birlikte zenginlik, barış, kardeşlik ve enternasyonalizmdir” diyen Naki, “Bu ırkçı sembolü normalleştirmeye çalışan ve bunu, beni terörize ederek gerçekleştireceğini sanan alçakları lanetliyor, yeşil sahaların faşizme mezar olmasını temenni ediyorum” dedi.

Naki’nin paylaşımı şöyle:

“Yüreği Barış, demokrasi ve özgürlükten yana çarpan kamuoyunun dikkatine

Bir milli maç sonrası bır futbolcunun attığı golden sonra yaptığı ve ırkçılıkla özdeşleşmiş bir işaretin benim yıllar önce yaptığım işaretle kıyaslanması üzerine bir açıklama yapmam kaçınılmaz bir hal almıştır.

Söz konusu futbolcunun yaptığı işaret tekçiliği, başka halkların ret ve inkarını, nasyonalizmi, ırkçılığı esas alıyorken, benim yaptığım işaret ise barışı, özgürlüğü, halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi çağrıştırdığını bütün uluslararası toplum bilir. Bozkurt işareti dar ve ideolojik ulusçuluğu esas almış olan dar bir siyasi çevreyi ilgilendiriyorken, zafer işaretinin ise Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar bütün dünyada barış, kardeşlik, ve özgürlük talep edenlerin Işareti olduğunu aklıselim ve vicdanlı herkes bilir. İki işaretin aynı anlama geldiğini ifade etmek abesle iştigaldır. Bu fark akla kara kadar farklı dünyaları ifade etmektedir. Zafer işareti tarihin beyaz sayfasında halkların barış ve özgürlük umudu iken, Bozkurt işareti halkların boğazlaşmasını, dar ideolojik kalıpları, kan ve gözyaşı ile tarihin kara sayfasında yer edinmiştir.

Spor ve futbol bizler için çoğulculuk, farklılıklarla birlikte zenginlik, barış, kardeşlik ve enternasyonalizmdir.

Bu çerçevede bu ırkçı sembolü normalleştirmeye çalışan ve bunu, beni terörize ederek gerçekleştireceğini sanan alçakları lanetliyor, yeşil sahalann faşizme mezar olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla.”