Deniz Poyraz davasının görüldüğü İzmir’de bir saldırganın tüfekle adliye önüne gelmesine dair açıklama yapan HDP MYK, “Bu saldırgan ile vekillerimizi tehdit eden kişi arasında bir bağ var mıdır” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İzmir İl Örgütleri’ne yönelik ırkçı saldırıda yaşamını yitiren partili çalışan Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması öncesi İzmir Adliyesi’nde yaşanan saldırı girişimine dair yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada milletvekillerine yönelik tehdit mesajlarına da yer verildi:

“Bugünkü saldırı girişiminden önce, dün, yani 17 Haziran 2022 Pazar günü sabah saatlerinde Akın Akgöz isimli bir şahıs, milletvekillerimize ‘… Siz İzmir Adliyesi önünde toplanın, biz de bir kardeşimizi canlı bomba olarak yollayıp…’ vb. şeklinde açık tehdit mesajları göndermiştir. Biz, bu şahıs ve tehditleri hakkında ilgili mercileri dün sabah uyardık. Bu saldırı girişimi bir kez daha ilk günden beri dile getirdiğimiz iddialarımızı doğrulamıştır.

Bir kez daha iktidara, İçişleri Bakanlığı’na ve İzmir Emniyeti’ne soruyoruz: Bu saldırgan ile vekillerimizi tehdit eden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan ile Deniz Poyraz’ı katleden kişi arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırgan da önceki katil gibi aynı odaklar ve çeteler tarafından eğitilmiş midir?  Bu saldırgan da Deniz Poyraz katliamını gerçekleştiren güçler tarafından mı organize edilmiştir? Bu saldırgan da partimize karşı harekete geçirilen katliam hücrelerinin bir üyesi midir? Bu saldırgan o kadar yoğun önlemlere rağmen adliye binasına bu kadar rahat nasıl yaklaşabilmiştir?”

%d blogcu bunu beğendi: