Elazığ Cezaevi’nde incelemelerde bulunan İHD heyeti, 12 tutuklunun koronavirüse yakalandığını belirterek, daha önce aktarılan işkence ve kötü muamele iddialarının devam ettiğini aktardı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, tutuklu ve hükümlülerin hak ihlalleri şikâyetlerini yerinde araştırmak için Elazığ Kampüs Cezaevi’nde bir heyetle incelemelerde bulundu. Heyette, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Abdullah Zeytun, şube yönetim kurulu üyeleri Ercan Yılmaz ve Yakup Demir yer aldı.

Heyet, incelemelerinin ardından da ilgili Cezaevi Savcısı ile tutukluların kötü muameleye maruz kaldığı iddiaları ve koronavirüs nedeniyle cezaevlerinde alınması gerekli tedbirlere ilişkin görüşme gerçekleştirdi.

12 KİŞİ KOVİD-19’A YAKALANDI

Yaptıkları inceleme ve gözlemlerinin sonucunu yazılı olarak paylaşan İHD heyeti, cezaevi girişinin termal kamara ile denetlendiğini, avukat kaydının yapıldığı bölümde koronavirüs tedbirlerinin alındığını gözlemlediklerini kaydetti. Heyet yaptığı açıklamada, tutuklarla görüşmenin avukat odasında değil, ailelerle yapılan kapalı görüş kabininde telefonla gerçekleştirildiğini belirtti. Yapılan incelemelerde Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 12 tutuklunun koronavirüs olduğu bilgisi edinildiği ifade edilerek, kronik rahatsızlıkları bulunan Mehmet Salih Erdem ve Adnan Çakı’nın farklı koğuşlarda izolasyona tabi tutulduğu aktarıldı.

Açıklamalarında Koronavirüsün tutuklulara nasıl bulaşıldığının tespit edilmediğine yer veren İHD heyeti, ancak telefon ahizelerinin sık sık temizlenmediğini ve incelemeler sırasında gardiyanların sosyal mesafeye dikkat etmediklerini gözlemlediklerini kaydederek, tutukluların kişisel temizlik malzemelerinin kendi imkanlarıyla aldıkları, kalitesiz maskelerin kendilerine verildiğini aktardıklarını belirtti.

Tutukluların 3 hafta önce yapılan genel aramada Yusuf Acinoğlu adındaki tutuklunun gardiyanlarca fiziki saldırıya maruz kaldığını ve konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını aktardıklarını ifade eden İHD heyeti, Elazığ Kadın Cezaevi’nde de yaptıkları incelemelerin sonuçlarını paylaştı.

Yapılan görüşmelerde, kadın tutukluların hastaneye sevk sırasında kelepçe uygulamasının devam ettiği, bu şikâyet dışında yemeklerin kalitesiz olduğu, havalandırma süresinin yarıya indirildiği, pandemiden sonra haftalık 2 farklı numarayla 10’şar dakika konuşma haklarının tek numara ile 20 dakika şeklinde değiştirildiğinin aktarıldığını kaydeden İHD Heyeti, kantinlerdeki fahiş fiyatların vurgulandığını belirtti.

‘KÖTÜ MUAMELE DEVAM EDİYOR’

Heyet, inceleme ve gözlemlerinde vardığı sonuç bölümünde ise Elazığ Kampüs Cezaevi’nde koronavirüs tehdidine karşı koruyucu önlemlerin yeterince alınmadığı ve cezaevlerinde daha önce aktarılan işkence ve kötü muamele iddialarının devam ettiği tespitine yer verdi.

Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunan heyet, kişisel temizlik malzemelerin tutuklu ve hükümlülere ücretsiz verilmesini, hastane sevkleri sırasında kelepçe uygulamasının vazgeçilmesini, telefon hakkı süre kısıtlamasının kaldırılmasını, işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılmasını ve kamu görevlileri hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

%d blogcu bunu beğendi: