Emre Yıldır’ın ablasından çağrı: İstismara dur deme zamanı

Emre Yıldır’ın ablasından çağrı: İstismara dur deme zamanı
Yayınlama: 07.06.2020

9 yaşından itibaren annesinin kuzeni Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara uğrayan ve en sonunda ise bu yükü taşıyamayıp yaşamına son veren Emre Yıldır’ın Ablası Derya Öz, Emre Yıldır’ın yaşadıklarını anlattı.

Derya Öz: ”Emre, bir çocuk istismarcısının kurbanı. Emre’nin yaşadıklarını kısaca anlatmak istiyorum. Çok yakın bir akrabamız tarafından 9 yaşında cinsel istismara maruz kalıyor ve uzun yıllar istismar devam ediyor. Vedat Tarhan, Emre’yi korkutup tehditler ederek sindiriyor. Aradan yıllar geçtikten sonra Emre askerdeyken bir arkadaşının el şakasına maruz kalıyor, çocukken yaşadıkları aklına geliyor ve askeriyede sinir krizi geçiriyor. 14 Şubat 2019 günü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılıyor. Komutanı bizlere Emre’nin hastaneye kaldırıldığı bilgisini verdiğinde hastaneye gittik ve Emre’nin çocukken bir istismara maruz kaldığını öğrendik.

Emre, askerliğinin bitmesine 15 gün kala ev istirahati verilerek terhis edildi. Başından geçen olayları bizlere anlattı ve istismarcı akrabası Vedat Tarhan’ın en ağır cezayı almasını istedi. Kararını verdi ve istismarcısı ile yüzleşip onu konuşturarak bir ses kaydı aldı. Almış olduğu ses kaydı ile 6 Mart 2019 günü Çorlu Cumhuriyet Baş Savcılığı’na ifade vererek avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Tam 52 gün boyunca ne zaman beni arayacaklar, ne zaman dava açılacak, ne zaman o adam ceza alacak, bugün ifade vermem için çağrılır mıyım, o adamın yaptıkları yanına kâr mı kalacak, bana ne zaman güneş doğacak diyerek bekledi. Ancak dosyasında herhangi bir gelişme olmaması ve artık umudunun tükenmesi üzerine 29 Nisan 2019 tarihinde yaşadığı binanın 15. Katından atlayarak intihar etti. 30 Nisan 2019’da ablaları olarak tekrar suç duyurusunda bulunduk ve ardından Vedat Tarhan tutuklandı. İlk mahkeme günü olan 8 Ağustos’ta Çocuk İstismarından yargılanan Vedat Tarhan tutuksuz kaldı. Büyük uğraşlarımız sonucu ve şuan ki avukatımız Merve Uçanok’un da yazılı itirazları üzerine üst mahkemede itirazlarımızı haklı buldu. 18 Ağustos gece yarısı Çanakkale feribot iskelesinde ailesi ile birlikte araba içinde yakalandı. Şuan hâlâ tutuklu. Emre için bir sürü iftiralar atıldı, halen de atılmakta. Karşı tarafın avukatı, “Emre 9 yaşında iken kendini savunabilirdi, nereden biliyoruz sanrılar görmediğini?” bile dedi. Şimdi ailesi olarak Emre’mizin yarım bıraktığı Adalet Savaşını Vedat Tarhan en ağır cezayı alana kadar sürdüreceğiz. 9 Haziran 2020 tarihinde saat 14:00’da Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4. Duruşmamız olacak. Çocuk İstismarı ile yargılanan Vedat Tarhan’ın bir daha serbest bırakılmasını istemiyoruz. Bugün Emre için, yarın diğer çocuklarımız için. Çünkü çocuk istismarı ülkemizin en büyük yarası. Artık İSTİSMARA DUR DEME ZAMANI.

NE OLMUŞTU

9 yaşından 18 yaşına kadar annesinin kuzeni 68 yaşındaki Vedat Tarhan tarafından sistematik olarak istismara uğrayan Emre Yıldır, sonunda bu olayı mahkemeye taşımış ancak dava sürecinin uzun olması nedeniyle adalete olan inancını kaybedip intihar etmişti. Emre’nin ölümünün ardından ise ailesi davaya devam etti. Emre Yıldır’ı istismar edip, ölümüne neden olan sanık Vedat Tarhan’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması 9 Haziran’da görülecek

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.