Uzun zamandır göremediği kızına Esra Erol’un programında kavuşan anne Kürtçe konuşmaya başlayınca, ATV yayının sesini kesti. O anlar sosyal medyada gündem oldu.

ATV ekranlarında yayınlanan ‘Esra Erol’da programında bir süredir kayıp olarak aranan 21 yaşındaki Gülay Toma ailesiyle buluştu. Kızı Gülay Toma’ya kavuşan anne Besime duygularını Kürtçe ifade etmeye başlayınca ATV programın sesini kapattı. O anlar sosyal medyada gündem oldu.

Yayının sesi uzun süre kapalı kalırken, Gülay Toma annesinin Kürtçe konuşmasıyla ilgili, “Fazla Türkçesi yok” dedi. Esra Erol ise anne Besime’ye “Besime teyze bir anne olarak, gittiğin günden beri çok acı çekiyor. Ama ben anlayamıyorum ve söylemek istediklerini ifade edemiyorum, Besime teyzeciğim sen kızın için üzülüyorsun ben de anlıyorum. Ama söylediklerini ben de anlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

DİDEM ARSLAN’IN PROGRAMINDA DA KÜRTÇE SANSÜRLENMİŞTİ: DOĞRU DÜZGÜN TÜRKÇE KONUŞSUN

Show TV’de yayımlanan “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programı da benzer bir olayla gündeme gelmişti. Konuklar Ayfer Taşçı ve Hayriye Taşçı’nın halaları Türkan Taşçı, programa telefonla bağlandı. Hala Taşçı’nın yeğenlerine yönelik sözleri sansürlendi. Televizyonun sesini kısması istenen Türkan Taşçı’nın daha sonra sunucu Didem Arslan Yılmaz’ın “Hatta mısın” soruna verdiği yanıt da sansürlendi. Ardından yeğen Hayriye Taşçı’nın “Konuş tamam konuş” dediği duyuldu. Didem Arslan Yılmaz ise “Hayır hayır. Türkan Hanım bizim de anlamamız lazım” diyerek Türkan Taşçı’nın hattan alınmasını istedi. Didem Arslan Yılmaz’ın devamında söylediklerinden, hala Taşçı’nın Kürtçe konuştuğu için hattan alındığı anlaşıldı.

Didem Arslan Yılmaz, şu sözleri sarf etti: “Kızlara hakaret edemez tabii, öyle de konuşamaz. Ondan sonra biraz da anlarım ben Kürtçe’den. Kesinlikle olmaz. Halayla bir konuşun, doğru düzgün Türkçe konuşsun. Hepimiz anlayacağız, burası Türkiye Cumhuriyeti yani. Bir de o dili bilmiyoruz ki biz. Bilsek anlayacağız, konuşacağız da.”

Dakikalar sonra tekrar programa bağlanan Türkan Taşçı, konuşmasına Türkçe devam etti.

%d blogcu bunu beğendi: