Gergerlioğlu, vekilliğin iadesi için Meclis’e başvurdu

Gergerlioğlu, vekilliğin iadesi için Meclis’e başvurdu
Yayınlama: 16.07.2021

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin iadesi için Meclis Başkanlığı’na dilekçe vererek, kararın biran önce Genel Kurul’da okunmasını istedi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında “hak ihlali” kararı verdikten sonra 6 Temmuz’da cezaevinden çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğin iade edilmesi için Meclis Başkanlığı’na dilekçe verdi.

Dilekçesinde 24 Haziran 2018’de Kocaeli Milletvekili seçildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, seçilme süreci ve vekilliğinin düşürülme sürecine dair bilgilere yer verdi. Gergerlioğlu dilekçesinde, AYM’nin 1 Temmuz’da karara bağladığı başvuruyu hatırlattı. AYM’nin kararında “seçilme ve siyasi faaliyete bulunma hakkının ihlal” kararı verdiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Ayrıca anılan kararın bir suretinin bilgi amaçlı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmesine de karar verilmiştir. Bu karar uyarınca, milletvekilliğimin düşürülmesinin dayanağı olan ceza hükmünün tüm hukuki sonuçları ile birlikte ortadan kaldığı açıktır” diye belirtti.

BERBEROĞLU’NU HATIRLATTI

Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin verdiği kararı ve işletilen süreci hatırlattı.

Gergerlioğlu, dilekçenin devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi’nin 1 Temmuz 2021 tarihli ve 2019/10634 bireysel başvuru numaralı kararının ve Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/229 E., 2021/232 K. sayılı kararının ivedilikle uygulanarak TBMM’de milletvekili olarak seçme ve seçilme hakkımı kullanabilmem için 17.03.2021 tarihli TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda alınan milletvekilliğinin düşürülmesi kararının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına, bu karar nedeniyle oluşan tüm mali haklarımın iadesine, Meclis Genel Kurulunda ilgili kararların okunarak milletvekilliği görevime iade edilmeme karar verilmesini saygılarımla bilgilerinize sunarım.”
Gergerlioğlu verdiği dilekçeyle birlikte AYM ve Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararların birer örneğini de Meclis Başkanlığı’na sundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.