HDP Osmaniye İl Eşbaşkanlarının gözaltında tutulmasına ilişkin kentte düzlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

Polisin tüm engellemelerine rağmen yapılan açıklamada, “Korkmuyoruz, yılmıyoruz ve bıkmıyoruz” mesajı verildi.  Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 Kasım’da yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Osmaniye İl Eşbaşkanları Kadriye Tören ve Ali Çoşkun ile yöneticileri Celal Aydın, Mehmet Yıldırım, Osman Atilla ve Devran Demir gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan Aydın,  Yıldırım,  Atilla ve Demir 4 Kasım’da serbest bırakıldı. HDP Osmaniye İl Eşbaşkanları Tören ve Coşkun’un emniyetteki işlemleri devam ediyor. Tören ve Coşkun hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte eleman kazandırmak” iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi.  

‘DARP ETME TEHDİDİ’  

HDP Osmaniye İl Örgütü, milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Tülay Hatimoğulları ile PM üyeleri, Adana ve Mersin İl Eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında gözaltıları protesto etti. HDP Osmaniye Merkez İlçe Örgütü binasında yapılan açıklama nedeniyle polis, bina ve çevresini ablukaya aldı. Ellerindeki copları gösteren polislere yurttaşları darp etmekle tehdit etti. Vekiller dışında kimsenin dışarıya çıkmasına izin vermeyen polisler, sık sık vekillerin konuşmasına müdahale etti. Ayrıca açıklamayı takip eden Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Hamdullah Kesen’i iki kez Genel Bilgi Taramasından geçirip, üzerindeki tüm kimlikler polislerce çekilerek, “Burada ne işin var” denildi. Avukatların olaya müdahale etmesi sonrası muhabir polislerce bırakıldı.  

Polisin tutumuna tepki gösteren Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, seslerinin kısıtlamaya çalışıldığını ifade ederek, tüm baskı ve engellemelere rağmen mücadeleyi yükseltip geri adım atmayacaklarını söyledi. Hatimoğulları, gözaltında olan eşbaşkanların serbest bırakılmasını istedi. İktidarın her alanda baskıyı artırarak, kendilerini nefessiz bırakmak istediğini belirten Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise partilerine yönelik baskı ve saldırıların gün geçtikçe arttığına değinerek, “Korkmuyoruz, yılmıyoruz ve bıkmıyoruz. Mücadelemiz devam edecek” dedi.  Açıklama sonrası polis dağılan kitleyi GBT’den geçirdi.