HDP’den SES üyelerinin sürgün edilmesine tepki

HDP’den SES üyelerinin sürgün edilmesine tepki
Yayınlama: 23.05.2020

HDP Batman milletvekilleri, mobing uygulamalarının olduğu belirtilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde çalışan SES üyesi 3 kişinin farklı kentlere sürgün edildiğini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Necdet İpekyüz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek Özveri’nin sağlık emekçilerine mobing uyguladığına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, SES Batman Şubesi üyesi sağlık emekçilerine mobing uygulandığını ve bunun da kabul edilemez olduğuna dikkat çekildi.

Ek ders karşılığında çalışan F.A. adlı kamu emekçisinin 2020 yılı başında sözleşmesinin yenilenmesi gerekirken, hiçbir gerekçe gösterilmeden iş akdinin feshedildiği kaydedilen açıklamada, emekçilere yönelik adli soruşturmalar açıldığını ve bunların da İdare Mahkemesi’nden dönmesine rağmen baskı ve soruşturmalarla devam ettiği belirtildi.

3 KİŞİYE SÜRGÜN

Açıklamada, kurumdaki sendika üyesi çalışanların “rotasyon” adı altında sürgün edilmesinin iş ve çalışma barışına zarar verdiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Sosyal Hizmet çalışanları koronavirüse karşı koruyucu ekipman eksikliği yaşamalarına rağmen işlerini aksatmadan, özveri ile Vefa Destek Projesi kapsamında çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Koruyucu ekipman olmadan çalışmaya devam etmenin hem halk sağlığını hem de kendi sağlıklarını tehdit ettiğini ifade eden çalışanlar hakkında dayanaksız soruşturmalar açılmış, idari para cezası kesilmiştir. SES soruşturma ve idari para cezasına itirazlarını sürdürürken, H.I. Erzurum’a, S.B. Osmaniye’ye ve H.A. Yozgat’a dün (22.05.2020) kendilerine tebliğ edilen kararla sürgün edilmişlerdir.”

‘KEYFİ TUTUMU KINIYORUZ’

“Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek daha önce de V.Y. ve bugün sürgün edilen H.I hakkında usulsüz soruşturma başlatmış ancak soruşturmanın ve kınama cezasının kanuna aykırı olduğu İdari Mahkeme tarafından kanıtlanmıştır” denilen açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Çiçek’in baskıcı, ayrımcı, keyfi tutumunu kınıyoruz, haksızca sürgün edilen arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha bildiriyoruz” denildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.