HDP’li Belediye Eşbaşkanına 16 yıl hapis cezası

Tutuklu Nusaybin Belediyesi HDP’li eski Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davada mahkeme Kaya’ya 16 yıl hapis cezası verdi.

HDP’li Belediye Eşbaşkanına 16 yıl hapis cezası
Yayınlama: 22.06.2020

Tutuklu Nusaybin Belediyesi HDP’li eski Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davada mahkeme Kaya’ya 16 yıl hapis cezası verdi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yerine kayyım atanan Nusaybin Belediyesi eski Eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma” “Örgüt üyeliği” ile birçok iddia ile yargılanan Kaya tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Kaya’nın avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. İddia makamı daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Kaya hakkında müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Mütalaaya karşı savunma yapan Kaya, üzerine atılı suçlamaları reddederek dosyanın kendisine kurulan bir kumpas olduğunu söyledi. Kaya, belediyede olduğu dönemde tüm işlemleri Nusaybin Kaymakamlığı’nın koordinesinde yaptıklarını belirterek, delillerin şu an işkence ve yağma suçlaması ile tutuklu olan dönemin Nusaybin TEM Şube Amiri Ünal Uyar tarafından hazırlandığını ifade etti. Kendisinin bir an olsun kaçma düşüncesinde olmadığını belirten Kaya, beraat kararı verilmesini istedi.

Daha sonra savunma yapan Kaya’nın avukatları da önceki duruşmalarda yaptıkları savunmaları hatırlatarak, dosyanın kurgu olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı suçlamalara dair sonradan delil oluşturulduğunu ifade etti. Avukatlar Kaya’nın hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti Kaya’nın üzerine atılı “Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma” iddiasının unsurlarının oluşmadığı ancak “Örgüt üyesi olduğu” iddiası ile 9 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra cezada artırıma giderek, Kaya’nın cezasını 13 yıl 6 ay hapis cezasına çıkardı. Mahkeme Kaya’ya “Görevini kötüye kullanma” iddiası ile 6 ay, “Halkı kin ve Düşmanlığa Tahrik” iddiası ile de 2 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme Kaya’nın tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.