HDP Kadın Meclisi “Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Sinek Yaylası’nda koçer kadınlarla bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Ağrı Taşlıçay ilçesine bağlı Sinek Yaylası’nda koçer kadınları ziyaret etti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un yanı sıra HDP Kadın Meclisi’nden Mukaddes Erdoğdu, Kadın Koordinasyonundan Feray Mertoğlu, Tülay Koçak ile Hazal Karabey, Parti Meclisi’nden Hatice Akdağ ve Tevgera Jinén Azad (TJA) aktivisti Hacer Karaoğlan heyette yer aldı.

ELEKTRİK YOK, SU KUYUDAN

Yaylada kadınların karşılaştıkları zorluklar üzerine sohbet eden Başaran, kadınların sorunlarını dinledi. Iğdır’dan yaylaya gelen kadınlar, 3 ay boyunca kalacakları yaylada elektriğin olmadığını, suyun ise kuyudan çekmek zorunda kaldıklarını anlattı.

‘BİZ ÜRETİYORUZ PARAYI ERKEKLER ALIYOR’

“Gözümü açtığımdan beri koçerlik yapıyoruz” diyen kadınlardan Mori Kısak şunları söyledi: “Çocuklarımla beraber geldik ve 3 ay burada kalacağız. Hayvanları sağıp, mandıraya veriyoruz. Geçim olsa da olmasa da bu işi yapmaya mecburuz. Biz üretiyoruz ama parayı erkekler alıyor.”

‘ADALETSİZLİK VAR’

16 yaşındaki Rabia Çoğun da koçerlik yapan ailesine yardım ediyor. Yaylada oldukları için derslerine çalışmadığını ve internete erişim sağlayamadığını söyleyen Çoğun, “Ülkede çok fazla adaletsizlik var. Tableti okulun bitmesine bir hafta kala verdiler. İki kız kardeşim ile birlikte telefondan bağlanıp ders almaya çalışıyoruz. Hiç ders alamadık” dedi.

BULUŞMALARA DEVAM

HDP’li kadınlar, sorunları her platformda dile getireceklerinin sözünü verdi. Yayladaki ziyaretin ardından kadınlar, ev işçisi kadınları dinlemek için Ağrı’ya bağlı Ziro köyüne geçti.

%d blogcu bunu beğendi: