HDP Milletvekili Kemal Bülbül’ün yurt dışına çıkışı, “idari engel” gerekçesiyle engellendi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, CAN TV’nin Londra’da düzenlediği dayanışma etkinliğine katılmak için gittiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda polisler tarafından durduruldu. Polisler, “idari engel” olduğu iddiasıyla Bülbül’ün yurt dışına çıkışını engelledi. 

BÜLBÜL: GEREKÇE SUNULMADI

Engelle dair ajansımıza konuşan Bülbül, engele dair bir gerekçe sunulmadığını aktardı. Bülbül, daha önce de benzer bir durum yaşadığını fakat verdiği hukuk mücadelesi sonucu bu engellin kaldırıldığına işaret ederek, “22 Aralık’ta Paris’e gittim. Bir sorun yoktu. Ancak bu gün böyle bir durum yaşandı. Bu arada İstanbul Havalimanı’nda ve Esenboğa Havalimanı’nda böyle bir durum yok. Ancak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda böyle bir engel var” dedi. 

Bazı HDP’li milletvekillerinin benzer durumlarla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Bülbül, “Bir yere falan kaçacağımız düşünülüyorsa yanılıyorlar. Biz Mansur soyluyuz. Hallac-ı Mansur diyor ki; bizim için meydan da zindan da birdir. HDP’de siyaset yapmanın ne demek olduğunu biliyoruz. Tamamen AKP ve geleneksel çete zihniyetin bir yansımasıdır. Kendi akıllarınca 2014’de başlattıkları çöktürmeyi, çürümeye dönüştürmek istiyorlar. Çürüyen sistemin kendisidir. Çürüyen, kokuşan AKP’nin kendisidir. Hiçbir hukuka, kendi yasalarına uymayan İmralı’ya tecrit uygulayan ve siyaset yapma hakkını engelleyen bu çete mantığıdır” diye konuştu. 

MECLİS BAŞKANI TELEFONA ÇIKMADI

Engel üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u aradığını ifade eden Bülbül, Şentop’un telefonunu açmadığını aktardı. Bülbül, “Bu çetenin tükenişinin, bitişinin ifadesidir” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: