Hewlêr’deki ABD üssüne SİHA saldırısı

Hewlêr’deki ABD üssüne SİHA saldırısı
Yayınlama: 11.11.2023

Reuters haber ajansına açıklamada bulunan iki güvenlik kaynağı, ABD ve uluslararası güçlerin olduğu Harir hava üssüne silahlı insansız hava aracıyla saldırı düzenlendiğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Hewlêr yakınlarında, ABD ve uluslararası koalisyon güçlerinin konuşlandığı Harir hava üssüne silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlendiği açıklandı. 

Reuters haber ajansına konuşan iki güvenlik kaynağı, Hewlêr’in yaklaşık 70 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Harir kasabasındaki hava üssünün bir SİHA ile hedef alındığı, saldırının altyapıda hasara sebep olduğu bilgisini paylaştı.

İKİ GÜN ÖNCE DE AYNI ÜS HEDEF ALINMIŞTI

IKBY Terörle Mücadele Birimi, 9 Kasım’da resmi Facebook sayfasından bir açıklama yaparak, saat 19.15’te bomba yüklü İHA ile Harir üssüne saldırı gerçekleştirildiğini, saldırı nedeniyle üssün yakıt deposunda yangın çıktığını kaydetmişti. Açıklamada, ayrıca ‘üssün 20 Ekim’de boşaltıldığı’ bilgisine yer verilmişti.

IKBY Terörle Mücadele Birimi, öğleden sonra yaptığı açıklamada, Harir’deki üsse dün gece bomba yüklü iki İHA ile saldırı düzenlendiğini, olayda can kaybı, yaralanma ya da hasar oluşmadığını belirtmişti.