İçişleri Bakanlığı’nın 1 Temmuz itibariyle başlayacak ‘kademeli normalleşme’ gernelgesine göre; faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak.

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta Kabine toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu ‘kademeli normalleşme’ döneminin üçüncü etabına ilişkin genelge yayınladı.

TÜM İŞ YERLERİ AÇILACAK

Bakanlığın genelgesine göre; faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak. Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

Tüm iş yerleri 1 Temmuz’dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.

Konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek. Halen otellerde saat 22.00, diğer yerlerde 21.00’de sona eren müzik yayını 1 Temmuz’dan itibaren saat 24.00’e kadar sürebilecek.

Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Covid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek. Nikah ve düğünlerde ikram yapılabilecek, kapalı alanda kişi başı 6m2 yer dışında katılım sınırlaması olmayacak.

KONSERLERE 4 VE 6 METREKARE KURALI

Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere, belirlenen esaslara uyulması kaydıyla 1 Temmuz’dan itibaren izin verilecek. Konser ve festivallerde kişi başına açık alanda 4, kapalı alanda 6 metrekare asgari alan gerekecek.

Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar 1 Temmuz’dan itibaren sona erecek.

Park, bahçe, kamp, piknik/mesire alanı gibi yerlerde Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılacak.

NARGİLE KAFELER KAPALI

Faaliyet konusu “nargile salonu/kafesi” olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karar alınıncaya kadar devam edecek, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak.

Bangladeş, Brezilya, G.Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina uygulamasına 1 Temmuz’da son verilecek.

Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelen ya da son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina süresi 1 Temmuz’dan itibaren 10 güne düşürülecek.

%d blogcu bunu beğendi: