İstanbul’daki nöbet sürüyor: Direniş mirasını Mazlum, Kemal ve Hayrilerden aldık

İstanbul’daki nöbet sürüyor: Direniş mirasını Mazlum, Kemal ve Hayrilerden aldık
Yayınlama: 04.07.2024

İSTANBUL- Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Şişhane Meydanı’ndaki nöbetin 27’nci gününde “Direniş mirasını Mazlum, Kemal, Hayrilerden aldık” mesajı verildi.

Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlatılan nöbet eylemi 27’nci gününde devam ediyor. Her geçen gün çoğalan ve bir araya gelen yurttaşların yanı sıra siyasi parti yöneticileri, çok sayıda sendika, kurum ve kuruluş temsilcisi eyleme destek verdi. Meydana giriş yapan yurttaşlar tek tek  “Kayyım defol” tişörtü giyerek yerini aldı. “Taksim, Hakkari bizim 1 Mayıs’a özgürlük kayyum defol” pankartı açıldığı eylemde sık sık “Bijî berxwedana Colemêrg”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer Hakkari her yer direniş”, “Jin jiyan azadî”, “Kayyım gidecek, biz kalacağız” sloganları atıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bakırköy İlçe Eşbaşkanı Abdulkadir Akdoğ, iktidarın kayyım politikasına karşı sonuna kadar direneceklerini belirtti. Akdoğ, “Bugün Kürdistan belediyesine kayyım atanlar, yarın her yere atar. Fakat unuttukları bir konu var Kürt halkı her zaman iradesine sahip çıkacak.  Bu meydanda toplanan insanlar adalet için buradalar. Mutlaka adalet yerini bulacaktır. Herkesin adalet mücadelesine destek vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘DİRENİŞ RUHUNU MAZLUM, HAYRİ, KEMAL’LERDEN ALIDK’

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Erol Tunç, tüm baskılara karşı sokaklarda mücadele hattını büyüyeceklerini vurgulayarak, “Faşizmin tüm baskılarına karşı birleşe birleşe direneceğiz. Tekçi, soykırımcı zihniyet, kuruluş yıllarından bu yana, Kürt başta olmak üzere tüm halkları baskı politikaları ile yok etmeye çalışıyor. Bizlerde bu zihniyete karşı sokaklarda mücadelemizi sürdüreceğiz.  Herkes bilmesi gerekiyor ki, biz direniş ruhunu Mazlum, Kemal, Hayrilerden aldık. Bu sebeple Kürt Halkının özgürlük mücadelesinde sonuna kadar yanlarında duracağız” şeklinde konuştu   

‘KAYIMA KARŞI ORTAK MÜCADELE YÜRÜTÜLMELİDİR’

Bingöl ve Dersim Dernekleri Başkanı Özgür Karakoç, mevcut baskılara karşı ortak mücadelenin önemine değinerek şu ifadeleri kullandı: “Kayyıma karşı tüm halklar ortak mücadele yürütülmelidir. İktidarın Colemêrg belediyesine kayyım atayarak Kürt halkına ne kadar kindar ve öfke duyduğunu gördük. Halkın iradesi gasp ederek oradaki halkı yok saydı. Buna karşılık demokratik hakkını kullan halkları da zindana atmak ile teslim almayı istiyor. Fakat görüyoruz ki bunu başaramıyor. Bu sebeple mutlaka kazanacağız.”