İtalya’da 5,3 ton kokain soruşturması: Türk armatörün gemisine el kondu, tüm mürettebat gözaltında

İtalya’da 5,3 ton kokain soruşturması: Türk armatörün gemisine el kondu, tüm mürettebat gözaltında
Yayınlama: 23.07.2023

İtalya’da salı günü ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonlarından birine adı karışan ‘Plutus’ isimli geminin 8’i Türk 15 kişilik mürettebatı gözaltına alındı. La Repubblica gazetesi, geminin sahibinin Türk bir armatör olduğunu yazdı.

İtalya’da salı günü Sicilya’nın güney kıyılarında iki gemi arasında sevkiyat yapılırken yürütülen operasyonla el konulan 5,3 tonluk rekor kokainle ilgili soruşturma sürüyor. Son destinasyonu Türkiye olan ve Sicilya’daki Termini Imerese limanına çekilen ‘Plutus’ adlı gemiye dün el koyulduğu ve 8’i Türk 15 kişilik mürettebatın tamamının gözaltına alındığı açıklandı.

İtalyan kamu yayıncısı Rai, kaptanı Ukraynalı olan geminin Palermo’daki Paliarelle hapisanesinde tutulduğunu aktardı. La Repubblica gazetesi ise Plutus’un Türk bir armatöre ait olduğunu ancak şu aşamada hakkında açılmış soruşturma bulunmadığını yazdı.

yapılan açıklamada, sevkiyatın tahmini değerinin 850 milyon euro (yaklaşık 25 milyar Türk Lirası) olduğu ve kokaini teslim alan gemideki beş kişinin gözaltına alındığı duyurulmuştu.

UYUŞTURUCU İTALYAN İÇ PİYASASI İÇİNDİ

Polis, Güney Amerika’dan yola çıkan bir gemiyi takip ediyordu ve çarşamba günü erken saatlerde bir gözetleme uçağı, bekleyen bir balıkçı teknesi tarafından toplanmak üzere ticari geminin güvertesinden Sicilya Boğazı sularına atılan paketleri tespit ettiğinde baskın yaptı. Uyuşturucu ile birlikte İtalya’ya dönmeye çalışan balıkçı teknesini durduran ekipler, bazı kaplamaların arkasındaki gizli bölmede 5,3 ton kokain buldu. İki Tunuslu, bir İtalyan, bir Arnavut ve bir Fransız vatandaşı gözaltına alındı. Operasyonla ele geçirilen kokain, bugüne kadar ülke sınırlarında tek seferde ele geçirilen en yüksek miktar. Kokainin İtalya iç pazarı için taşındığı da vurgulandı.

YÜKÜNÜ BOŞALTAN GEMİNİN NİHAİ VARIŞ NOKTASI TÜRKİYE GİBİ GÖZÜKÜYOR’

BBC Türkçe’ye konuşan polis yetkilileri, Palau bandıralı ticari geminin, yükünü boşalttıktan sonraki varış noktasının Türkiye olduğunun tespit edildiğini söyledi. Mali Polis’in açıklamasında ticari geminin kalkış ve varış limanları belirtilmezken, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Albay Gianluca Angelini, geminin nihai varış noktasının Türkiye olarak göründüğünü söyledi. Angelini, ‘Plutus’ isimli geminin Güney Amerika’dan, muhtemelen Venezuela ya da Trinidad’dan denize açıldığını da belirtti. Uyuşturucuyu almak için bekleyen balıkçı teknesinin ise İtalya’nın güneyindeki Calabria kıyılarından hareket ettiği tespit edildi. Mali Polis’in açıklamasına uyuşturucuyu balıkçı teknesine teslim eden ve Türkiye’ye doğru açılmaya çalışan ticari gemi Palermo limanına çekildi. Geminin 15 kişilik mürettebatı arasında Türk, Azeri ve Ukrayna uyruklu kişilerin olduğu açıklandı.

Nisan ayında da İtalyan polisi Sicilya’nın doğusunda denizde yüzen yaklaşık 2 ton kokain bulmuştu.. Kokainin bir kargo gemisinden daha sonra alınmak üzere suya bırakıldığı düşünülmüştü. Kaçakçıların bu yöntemle kontrolleri aşmayı ve “rüşvetten tasarruf etmeyi” amaçladıkları belirtilmişti.