Kadın dayanışması: Depremzedelerin ürettiği ürünleri satıyor

Kadın dayanışması: Depremzedelerin ürettiği ürünleri satıyor
Yayınlama: 29.07.2023

ANKARA – İşletmeci Cansu Enginkoç, kafesini depremzede kadınların ürettiği ürünlerin satış yerine dönüştürerek, herkese dayanışma çağrısında bulundu. 

Ankara Kızılay Bestekar Sokak’ta vegan kafe işleten Cansu Enginkoç (30), iş yerini depremzede kadınlara açtı. Kafesini yeniden dizayn eden Karakoç, depremzede kadınların ürettikleri çeşitli ürünlerin satışını yapmaya başladı. 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan depremzede kadınların ürettiği sabun, nar ekşisi, baharat çeşitleri, turşu, zeytinyağı, salça ve kömbeleri gibi çeşitli ürünleri sergileyen Enginkoç, dayanışmanın önemine dikkat çekti. 

Cansu Enginkoç

‘SORUNLAR GİDERİLMEDİ’ 

Depremzedelerin yaşadıkları sorunların giderilmediğine vurgu yapan Enginkoç, “Deprem geride kalsa da oradaki insanların yaşam koşulları düzelmiş değil. Daha geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ‘Hatay’da su yok’ paylaşımları yapılıyordu.  Ayrıca konteyner bekleyen çok fazla insan var. Deprem bölgesindeki en büyük ihtiyaç sürdürülebilirlik” diye belirtti. 

Enginkoç depremzedelerle dayanışmak için kafesinde onların ürettikleri ürünleri sattığını belirterek, “Bestekar Sokak’ta Vengan kafe olarak işlettiğim işyerini kadınların yaptığı ürünleri yerleştirdim ve ismini Da’m dükkan olarak değiştirdim ve ürünleri burada satmaya başladım. Buraya gönderilen malzemelerden elde edilen gelirin yüzde 60’ı bölgedeki kadınlara gönderiliyor. Geri kalan kısmını ise işyeri masraflarına ve faturalara harcıyoruz. Eğer işler istediğimiz gibi giderse; planladığımız ve hayal ettiğimiz sadece Hatay’la sınırlı kalmayacak” diye konuştuk.

‘İHTİYAÇ DUYULAN DAYANIŞMA VE BİRLİKTELİKTİR’

Üretici kadınların gönderdiği ürünlerin kolilerin üstüne “gitmiyoruz buradayız” yazısını yazdıklarını söyleyen Enginkoç, herkesi depremzede kadınların ürettiği ürünleri almaya davet ederek, “Ürünleri gönderen kadınlar gelip bizi ziyaret edip dükkanı gezdiler. Ayrıca ürün gönderirken de ‘gitmiyoruz buradayız’ sloganı yazıyorlar. Onlar için bu işin sürdürülebilir olmasına çok seviniyorlar. Hepimizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu dayanışma ve birlikteliktir” şeklinde konuştu. 

MA / Hakan Yalçın