Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

KESK’ten ‘yabancı güçler Ukrayna’dan çekilsin’ çağrısı

Mar 4, 2022

KESK Amed Şubeler Platformu, tüm yabancı güçlerin Ukrayna’dan çekilmesi çağrısı yaptı.  

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 No’lu Şube binasında açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Platform Dönem Sözcüsü Mehmet Candar, NATO’nun Rusya’yı kuşatmak için genişleme stratejisini uyguladığı, Rusya’nın ise eski gücüne kavuşmak için kendi halkına baskı politikalarını süreklileştirerek dışarıya yönelik hegemonik güç politikasını hayata geçirdiğini kaydetti. Candar, “Savaş, Ukrayna’ya, bölgeye ve enerji nakil hatlarına kimin hâkim olacağının savaşıdır. Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere ezilenler ve emekçiler ödemektedir. Krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür” diye konuştu.

TÜM TARAFLARA ÇAĞRI

Savaşın ölüm, acı, gözyaşı, yıkım, baskı ve sömürünün artması olduğunu vurgulayan Candar, savaşlarda emekçilerin ekmeğinin küçüldüğü, zenginlerin ve silah baronlarının kasasının dolduğunu söyledi. Candar, “Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. Savaş sürdükçe onlar kasalarını dolduracak, halk yoksulluğa mahkûm olacaktır. Savaşı durdurmak için geç değil. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir. Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki tüm askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir. Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için halkın yararına kullanılmalıdır. Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir” çağrısı yaptı.

BARIŞ BLOĞU

Savaşın durdurulması için üzerlerine düşen her türlü sorumluğu almaya hazır olduklarını dile getiren Candar, emek ve demokrasi güçlerinin savaşı isteyen emperyal politikalara karşı barış mücadelesini yükselterek barış bloğunu oluşturması gerektiğini belirtti. Candar, “Emperyal ve şoven emellerle yürütülen tüm savaşlara derhal son verilmeli, halkların barış içinde, özgürce ve kardeşçe bir arada yaşamaları için tüm dünyada barış inşa edilmelidir” diye kaydetti.