Kızıltepe’li gençler Newroz ateşini kıyafetleriyle tutuşturdu

Kızıltepe’li gençler Newroz ateşini kıyafetleriyle tutuşturdu
Yayınlama: 20.03.2024

On binlerce insanın katıldığı Kızıltepe’deki Newroz kutlamasında, ateşi alandaki gençler üzerlerindeki kıyafetleri çıkarıp yakarak tutuşturdu. “Bijî Serok Apo” sloganının hiç susmadığı kutlamada, siyasetçiler Kürt meselesi, yerel seçimler ve Türkiye’nin yeni işgal planlarına dair mesajlar verdi.

Mêrdîn’in Kızıltepe (Kızıltepe) ilçesinde bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye/Şimdi özgürlük zamanı, ayağa kalk” şiarıyla kutlanan Newroz için on binlerce kişi Otogar Meydanı’nda toplandı. Gelenler programın başlamasından saatler önce polis bariyerleriyle çevrili alanın etrafında toplandı. Kapıların açılmasıyla birlikte ise zafer işaretleri ve “Bijî Newroz” sloganı atılarak alana giriş yapıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Adalet Nöbeti’nde olan Barış Anneleri ve tutuklu yakınları, üzerinde “Tecrit insanlık suçudur” yazılı önlüklerle alandaki yerlerini aldı. Barış Anneleri ve tutsak yakınları kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

ÖCALAN VE MAZLUM DOĞAN POSTERLERİ AÇILDI

Polisin kurulan arama noktalarında içeriye sokulmaması yönündeki tüm çabasına rağmen PKK Lideri Öcalan, Mazlum Doğan posterleri ile sarı, kırmızı ve yeşil renklerdeki flamalar alana sokuldu. Alandaki gençler tarafından ise “Yürüten sensin, kudretine şükürler olsun” ve “Jina azadbûye nişane ye ciwaka demokratîk û azadê” pankartı ile üzerinde Öcalan’ın gözlerinin ve tecride karşı bedenlerini ateşe veren Bubo Taş ile Mehmet Akar’ın fotoğraflarının olduğu posterler açıldı. Kutlamalar sırasında alanda yine Abdullah Öcalan ile Amed Zindanı’nda zulme ve işkenceye karşı bedenini 3 kibrit çöpü ile ateşe PKK Merkez Komite üyesi Mazlum Doğan’ın posterleri taşındı. Gençler kutlama boyunca ellerinde Öcalan ve Mazlum Doğan posterleriyle kitle içinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Programı başlaması kurulan sahneden çalan müzikler eşliğinde halaylar çekerek bekleyen kitle sık sık “Bijî Serok Apo”, “Be Serok jîyan nabe”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana Zindana” sloganları attı.

Kutlama programı, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından kitle hep bir ağızdan uzun süre “Şehîd namirin” sloganı attı.

BARIŞ ANNELERİNE YOĞUN ALKIŞ

Sahneye ilk olarak Adalet Nöbeti’nde olan Barış Anneleri çıktı. Büyük alkış alan Barış Annelerinden Halime Kaya, yaptığı konuşmada Kürt halkının Newrozu’nu kutladı. Barış istediklerini söyleyen Kaya, cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakları selamladı.

ATEŞİ KIYAFETLERİYLE YAKTILAR

Siyasetçiler tarafından yakılması beklenen Newroz ateşini ise gençler yaktı. Gençler üzerlerindeki kıyafetleri çıkarıp yakarak ateşi tutuşturdu.

Ardından yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları ile 31 Mart seçimlerinde eşbaşkan aday gösterilen isimler sırasıyla sahneye çağrılarak halkı selamladı.

Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Devrim Demir, Newrozun anlam ve önemine değindiği konuşmasında kent halkını iradelerini yansıtmak üzere 31 Mart’ta sandığa gitmeye davet etti.

AHMET TÜRK: KIZILTEPE HALKI YAŞASIN ÖZGÜRLÜK DİYOR

Diğer Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı olan Ahmet Türk ise, kitleyi selamlayıp Newroz’un barışa vesile olmasını dileyerek sözlerine başladı.

Türk, “Kürtlerin mücadelesini yok etmek, Kürtlerin direnişini boğmak, kimliğini inkâr edip yok etmek istiyorlar. Bugün biz bakıyoruz, burada Kızıltepe halkı ‘Yaşasın özgürlük’ diyor. Değerli halkımız, bugün büyük bir coşkuyla bu Newroz’a katılıyorsunuz. ‘Varız, zulmün önünde duracağız’ diyorsunuz. Biliyorsunuz bugün cezaevlerinde devam eden bir açlık grevi var. 3 yılı aşkın bir süredir Sayın Abdullah Öcalan üzerinde büyük bir tecrit yürütülüyor. Buradan söylüyoruz; tecrit ile, zulüm ile Kürt sorununu çözemezsiniz” dedi.

31 Mart seçimlerinin Kürtler için son derece önemli olduğunu söyleyen Türk, “Halkımıza hizmet için belediyeyi kazanıp yönetmek istiyoruz. İnanıyorum ki halkımızı yardımıyla belediyeleri kazanacağız. Halkımız kayyımları istemediğini gösterecek, gereken cevabı verecektir. Bu seçimler sadece belediye seçimleri değil. Tüm dünya Kürtlerin diline, kültürüne, iradesine sahip çıkıp çıkmayacağına bakacak. Bugün Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Ayla Akat, Leyla Güven ve diğer tüm tutsak arkadaşlarımızın gözleri bu seçimde. Bizler onlara layık olmalıyız” ifadelerini kullandı.

NEWROZ RUHUYLA 31 MART SEÇİMLERİNE

Sahneye çıkarak halkı selamlayan DEM Parti Milletvekili Beritan Güneş da, Abdullah Öcalan, cezaevlerindeki tutsaklar ve halkın Newrozu’nu kutladı. Güneş, “Newroz ruhuyla seçimlere gidiyoruz. İşgalciler seçimlerin ardından Kûrdistan’ın her yerinde savaş başlatmak istiyor. Bizler buna engel olacağız” dedi. AKP’ye verilecek olan her oyun MHP’ye gideceğini söyleyen Güneş, “AKP’ye vereceğimiz her oy, mermi olarak bize geri dönecek. O nedenle bizler her yeri rekor oyla kazanacağız” ifadelerini kullandı.

DEM Partili milletvekillerinden George Aslan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroza dair geçmiş yıllardaki mesajlarını okurken, Ebru Günay ise konuşmasında Newroz’un “Kürtler için direniş günü” olduğunu söyledi. AKP’nin işgal saldırıları ile Kürtleri yok etmek istediğini belirten Günay, “İşgalciler bilsin ki, biz Kürdüz, başımız dik, hiçbir zaman diz çökmeyiz” ifadelerini kullandı. Kürtlerin kayyımlara karşı verdikleri mücadele ile iradelerini savunduklarını söyleyen Günay, “Kürt halkı 31 Mart’ta onların cevabını, sandıkta verecek. Bizler özgürlük için, eşitlik için alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

AYDENİZ: KİMSE İRADEMİZİ TESLİM ALAMAZ

Milletvekili Saliha Aydeniz de, halkı selamlayarak başladığı konuşmasında, “Kûrdîstan’ı tanımadığını söyleyenler Kızıltepe meydanına baksınlar, Amed meydanlarına baksınlar, Kurdistan burasıdır, Kûrdistan burasıdır” dedi.
Kürt özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenleri anarak sözlerine devam eden Aydeniz, “100 yıldır Kürt halkını inkâr politikası yürütüyorlar. Bu politika kapsamında 25 yıldır Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan tecrit altında tutuluyor. Biz bu tecridi kabul etmiyoruz. Bu tecrit bizim üzerimizde, halkımız üzerine, irademiz üzerinde. Çünkü Kürt Halk Önderi bizlerin, bu halkın iradesidir. Kimse irademizi teslim alamaz” dedi. Öcalan’ın konuşması durumunda özgürlük ve barışın geleceğinin bilindiğini ifade eden Aydeniz, bu nedenle 3 yıldan fazladır Öcalan’ın konuşturulmadığını söyledi. Tecridin insanlık suçu olduğunu kaydeden Aydeniz, Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirterek, “Çözümün anahtarı da Sayın Öcalan’dır. Bunu her zaman dile getireceğiz. Bugün Kızıltepe kendi mesajını dünyaya verdi. Çok yaşayın. Bu Newroz Öcalan’ın özgürlüğünü, Kürt halkının özgürlüğünü getirecek. Bizler bu ruhla 31 Mart seçimlerine gideceğiz. Kürt halkının duruşu karşısında kimse duramaz” dedi.

Kutlama yapılan konuşmaların sahne alan sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.