Mardin’de ulaşıma yüzde 40 zam: Tam bilet 14 lira, öğrenci 9 lira

Mardin’de ulaşıma yüzde 40 zam: Tam bilet 14 lira, öğrenci 9 lira
Yayınlama: 01.06.2024

Mardin’de şehir içi ulaşım ile ilçeler arası ulaşıma yüzde 41 oranında zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte Mardin’de 2023 Haziran ayından bu yana üçüncü zam yapılmış oldu. 

Artan akaryakıt fiyatları ve girdi maliyelerine yapılan zamların ardından Mêrdîn’de ulaşıma zam yapıldı. Alınan kararla beraber şehir içi ulaşım araçları ve ilçeler arası ulaşıma yüzde 41 oranında zam yapıldı. 

Yapılan zammın ardından Mêrdîn’de ulaşım kartı ile 10 lira olan şehir içi ulaşım yüzde 40 zam ile 14 lira oldu. Öğrenci ücret tarifesi ise 6,5 liradan 9 liraya yükseldi. Şehir içi ulaşımda bir zam da kartsız binişlere yapıldı. Daha önce 15 lira olan kartsız biniş ücreti de 21 liraya yükseltildi. 

Artuklu-Qoser (Kızıltepe) arası yolcu taşıma ücretine de yüzde 41 oranında zam yapılırken, 23 lira olan kartlı biniş ücreti 32,5 lira oldu. Artuklu-Qoser arası yolcu ücreti kartsız ise 30 liradan 40 liraya yükseltildi. 

Nisêbîn (Nusaybin) ve Midyad (Midyat) ilçelerine yolcu taşıma ücretlerine de önümüzdeki günlerde benzer oranlarda zam yapılacağı belirtilirken, Mêrdîn- Amed arası yolcu ücretinin de hafta içinden itibaren 130 liradan 170 liraya çıkacağı öğrenildi. 

Mêrdîn’de belediye otobüs ücretlerine de benzer oranlarda zam yapılırken, zam bugünden itibaren geçerli olmak üzere devreye konuldu. 

Yapılan zam ile beraber 2023 yılının Haziran ayından bu yana Mêrdîn’de ulaşıma üçüncü defa zam yapılmış oldu.