Midyat Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada, katledilen kadının ailesinin avukatlarına hakaret eden sanık Serkan Özgün’e 25 yıl hapis cezası verdi. ‘Haksız tahrik indirimi’ talebini de reddetti.

Mardin’de Ezidi kadını katleden Serkan Özgün’e ‘kasten öldürme’ suçundan 25 yıl hapis cezası verildi.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı kırsal Şenköy (Ebşî) Mahallesi’nde 6 Ağustos 2021’de Baran Hasan Rasho isimli Ezidi kadını katleden Serkan Özgün hakkında açılan davanın üçüncü duruşması Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “kasten öldürme” suçundan yargılanan Özgün ve avukatlarının yanı sıra Baran Hasan Rasho’nun babası Hasan Rasho Elî ile Ezidi yurttaşlar ve ailenin avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatı ile Mardin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü avukatı da duruşmada hazır bulundu.

FAİL, KADININ AİLESİNİN AVUKATLARINA HAKARET ETTİ

Kimlik tespitinin ardından mahkeme, gelen evrakları okuyarak duruşmaya başlarken, devamında savunmalara geçildi. Sanık Özgün, Rasho’nun ailesinin avukatlarına dönük hakaretlerde bulundu. Ardından sanık avukatları, sanığın cezaevinde yaptığı bir yastığı göstererek, sanığın öldürdüğü kadına aşık olduğu şeklinde savunmalar yaptı. Rasho’nun müvekkillerini kandırdığını iddia eden avukatlar, müvekkillerine verilecek cezada ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanmasını istedi.

Katledilen kadının ailesinin avukatları ise savunmasında cinayetin kasten ve tasarlayarak işlendiğini ve sanığın cezalandırılması gerektiğini söyledi. Avukatlar verilecek cezada indirim de yapılmamasını talep etti.

Devamında mütalaası sorulan savcı, sanık Özgün’ün “Kasten öldürme” suçlaması ile cezalandırılmasını istedi.

MAHKEME İNDİRİMSİZ 25 YIL HAPİS CEZASI VERDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “kasten öldürme” suçunun unsurlarının oluştuğunu belirterek, sanığa 25 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme sanığa verilen cezada indirim yapılmasına ise yer olmadığını hükmetti.

%d blogcu bunu beğendi: