İHD Batman şubesi ve kayıp yakınları bu hafta Dersim merkeze bağlı Gökçek Köyü Mîrik mezrasında yaşayan Hıdır Işık (63), Hatun Işık (31), Yeter Işık (22), Elif Işık (29), Düzali Serin (37), Gülizar Serin (34) Ali Işık ve üç yaşındaki Dilek Serin’in hesaplarını sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi ve kayıp yakınları 496’inci kez “Kayıplar bulunsun ,failler yarılansın” talebiyle dernek binasında buluştu.  Kayıp yakınlarının katıldığı ve kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Tangüner, 3-24 Eylül 1994’de Dersim merkeze bağlı Gökçek Köyü Mîrik mezrasında başlatılan operasyon sırasında askerler tarafından katledilen ve failleri bulunmayan Ali Işık, Dilek Serin, Düzali Serin, Elif Işık, Gülizar Serin, Hatun Işık, Hıdır Işık ve Yeter Işık cinayetlerinin aydınlatılması talebinde bulundu.

‘onları biz de görmedik’

Tangüner Dersim de yaşanan bu olayı şu şekilde anlattı; ‘Dersim merkeze bağlı Gökçek Köyü Mîrik mezrasında yaşayanlar mezra civarında süreklileşen askeri operasyonlar, silahlı çatışmalar ve askerlerin sürekli baskıları nedeniyle başka yerlere göç etmişti. Sadece Işık ve Serin aileleri mezrada kalmaya devam ediyordu. 23-24 Eylül 1994 tarihinde başlayan operasyonlar sırasında Mirik’e giriş çıkışlar yasaklandı, köy muhtarı da dâhil kimsenin köye girmesine izin verilmedi. Tuğgeneral Yavuz Ertürk komutasındaki Bolu Dağ Komando Komutanlığı’na bağlı askerler mezraya baskın düzenledi. Mezrada bulunan evler, bağ ve bahçeler bombalandı, yakıldı.

Askerler daha sonra her iki aileden Hıdır Işık (63), Hatun Işık (31), Yeter Işık (22), Elif Işık (29), Düzali Serin (37), Gülizar Serin (34) ve üç yaşındaki Dilek Serin’i gözaltına aldı. Bu kişilerden bir daha haber alınamadı.

Onları soran köylülere Mirik’ten sorumlu olan Gökçek Jandarma Karakolu “onları biz de görmedik” yanıtını verdi. Olay tarihinde asker olan ve olaydan bir-iki gün sonra Dersim’e dönen Işık ailesinin büyük oğlu Ali Işık, kendisine yapılan tüm uyarılara rağmen Mirik’e yakınlarını aramaya gitti. Ondan da haber alınamadı.

Öldürülen ve kaybolanların yakınları tarafından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yapılan başvuru üzerine Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından komisyona gönderilen yazıda, 21-26 Eylül 1994 tarihleri arasında Mirik mezrası Kutu deresi bölgesinde düzenlenen operasyonda, 2 güvenlik görevlisinin ve 18 örgüt militanın öldüğü, operasyon sırasında Mirîk mezrasında kimsenin bulunmadığı, Işık ve Serin ailelerinin güvenlik güçleri ile muhatap olmadıkları, 35 kilometre genişliğindeki operasyon bölgesinde rastlanan 200 kadar başıboş koyunun sonradan sahiplerine iletilmek üzere Gökçek Jandarma Karakolu’na teslim edildiği yanıtı verildi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da incelemesini sonlandırdı. Dönemin Komisyon Başkanı Sabri Yavuz tarafından 27 Aralık 1994 günü Süleyman Işık’a gönderilen mektupta “kayıp kişiler hakkında herhangi bir bulgunun elde edilemediği… Kutuderesi operasyonunda ağır kayıplar veren örgütün bu iki hane efradını rehin aldıkları ya da ihbar ettikleri düşüncesiyle yanlarında götürdüklerinin değerlendirildiği” bildirildi. Bu tarihten itibaren Mirik olayı, Savcılık, Jandarma ve Emniyetin dosyalarında “faili meçhul olay” olarak kaldı; hiçbir ilerleme sağlanmadı ve araştırma durduruldu.’ (Jiyan Haber/Şirin Seçkin)

%d blogcu bunu beğendi: