Munzur Festivali’nin startı verildi

Munzur Festivali’nin startı verildi
Yayınlama: 03.08.2023

DERSIM – 21’inci Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin açılışında konuşan Yeşil Sol Parti Dêrsim milletvekili Ayten Kordu, “Bu yasakçı zihniyetleri delerek bugünlere geldik. Bundan sonrada kabul etmeyeceğiz” dedi. 

Dersim’de 1990’lı yıllardan bu yana köy yakmalar, boşaltmalar, baskı ve Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarına karşı başlatılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 21’incisi, “Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla Seyid Rıza Meydanı’nda başladı. 4 gün sürecek olan festivale, Alevi kurumları, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Seyid Rıza Meydanı’nda kurulan stantta açılış konuşmasını yapan Dêrsim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu,  25 yıldır düzenledikleri festivallerin 4’ünü çeşitli antidemokratik uygulamalar nedeniyle gerçekleştiremediklerini belirtti. Grupların engellenmesini kabul etmediklerini ifade eden Maçoğlu, “Dersimle bütünleşmiş festivali neye mal olursa olsun sürdüreceğiz” dedi. Dêrsim’in kültürünü tanıtmak için bir araya geldiklerini vurgulayan Maçoğlu, “Yasaklara rağmen dünyanın farklı ülkelerinden buraya gelerek, bizi onure ettiniz. Hoş geldiniz. Eksiklerimiz var, hatalarımız olacak bunun özeleştirisini veririz. Tek yapmak istediğimiz bu festivali dik durarak, ruhuna uygun yapmaktır. Panel, konser, gezilerle festivalimiz 4 gün devam edecek” diye belirtti. 

‘YASAKLARI DELE DELE BUGÜNLERE GELİNDİ’

Ardından konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, festivalin tarihçesine değindi. Festivalin yıllardır yasakları dele dele bu süreçlere geldiğini söyleyen Kordu, “Emek verenlere, festivale gelenlere saygılarımı sunuyorum. Rea Haq topraklarında inancını, kültürünü anlatabilmesi için festival kıymetli ve önemlidir” ifadelerini kullandı.  Festivalin yasakla başladığını ve müzik gruplarının kent dışına çıkarıldığını hatırlatan Kordu, “Bu yasakçı zihniyetleri delerek bugünlere geldik. Onun için bu yasakçı zihniyeti bundan sonra kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Buradan valiliğe sesleniyorum; 15 gün boyunca burada yasak ilan ettiniz. Bunu sık yapıyorsunuz. Yasakçı zihniyetle ‘güven ve huzur ortamı’ sağlanamaz. Bunu kınadığımızı, antidemokratik uygulamaların tekçi anlayışın devamı olduğunu belirtmek istiyorum. Bununla ilgili mücadelemiz sürecek” dedi.  

‘ÊZIDÎLERİ EN İYİ ANLAYAN ALEVİLERDİR’

Bugünün “Êzidî Soykırımı”nın yıldönümü olduğunu belirten Kordu, “Êzidî halkı DAİŞ ve tekçi zihniyetle 74’üncü fermana maruz kaldı. Êzidî kadın ve çocuklar esir düştü. Bununla ilgili mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz. DAİŞ zihniyetini Dersim Katliamı’nda, Dersim’in kayıp kadınlarından biliyoruz. Êzidî kadınları en iyi anlayan biz Alevi kadınlarız” diye belirtti.

KOBANÊ DAVASI

Kobanê  Davası’na da değinen Kordu, Diyanet’in davaya müdahil olma talebine tepki göstererek, ekledi: “Bu anlayış tekçi anlayışın sonucudur, faşizmdir. Kürtlerde, devrimciler de bu toprakların onurudur. Dersim sadece şehir değildir. Direniş onurudur. Bu direniş devam edecektir. DAİŞ zihniyetine, bu tekçi zihniyete, AKP-MHP faşist zihniyetine karşı mücadelemiz devam edecek. Her platformda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.”

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu. 

Açıklamanın ardından Dersim Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin halayıyla festivalin startı verildi.