Türkiye ile KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırısına ilişkin açıklama yapan Irak eski Başbakanı Nuri El-Maliki, Türk devleti için tüm Kürtlerin aynı olduğunu belirterek, “Kürtlerin de bunu anlaması gerekiyor” dedi.

Türk devletinin KDP ortaklığıyla Zap, Avaşîn ve Metina’ya yönelik 17 Nisan’da başlattığı saldırı devam ederken, saldırıya tepkiler de sürüyor. Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki saldırıya ilişkin resmi twitter hesabından açıklama yapan Irak eski Başbakanı Nuri El-Maliki, Türk devleti için tüm Kürtlerin aynı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye hiçbir şekilde Kürtleri ayırmıyor. Kürtlerin de bunu anlaması gerekiyor” dedi.

‘TÜRKİYE İSTİKRARSIZLIKTAN FAYDALANIYOR’

Türk devletinin işgal saldırılarının sebebinin Irak’ta siyasi kaos olduğunu belirten Maliki, “Türkiye, siyasi olarak yaşadığımız istikrarsızlıktan faydalanarak Irak topraklarına saldırıyor” diye belirtti.

‘BÖLGE YÖNETİMİ YETERSİZ’

Saldırılar karşısında Kürdistan Bölgesi yönetiminin yetersiz olduğunu belirten Maliki, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki güçlerin Türk devletini karşısında duramadıklarını söyledi. Kürdistan Bölgesi’ndeki Kürt partilerini eleştiren Maliki, “Kürt partileri arasındaki sorunlar şahsidir. Politik ve ulusal sorunlar değildir” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: