Özgür Özel’den Kobanê Davası kararlarıyla ilgili açıklama: Topyekun bir hukuksuzluk söz konusu

Özgür Özel’den Kobanê Davası kararlarıyla ilgili açıklama: Topyekun bir hukuksuzluk söz konusu
Yayınlama: 16.05.2024

Özgür Özel, Sözcü TV’nin canlı yayınında Kobanê Davası’nda verilen ağır cezalar hakkında, “Tutumumu değiştirecek değilim, bu dava siyasi bir dava” dedi: Temyiz ve istinaf aşamalarını dikkatle takip edeceğiz.

Kobanê Davası’ndan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Kürt siyasetçilere hapis cezaları verildi. Verilen hükümleri değerlendiren CHP lideri Özgür Özel, “Her biri Yasin Börü’nün ölümü suçundan beraat ettiler. Bugüne kadar ‘Börü’nün katili’ olarak yargılananlar için mahkeme ‘katil değiller’ dedi” diyerek suçlamaların başından bu yana hukuksuz olduğuna işaret etti.

‘YARGILAMA SÜRECİ HUKUKİ DEĞİL’

Sözcü TV canlı yayınında açıklama yaparak “Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok. Yargılama süreci hukuki değil. Temyiz ve istinaf aşamalarını dikkatle takip edeceğiz” diyen Özel, “O aşamaları da dikkatle takip edeceğiz. Manipülasyona açık. Şu karara sevindim bu karara üzüldüm demenin hiçbir manası yok, sonuçta topyekün bir hukuksuzluk söz konusu” dedi.

Uğur Dündar da bunun üzerine “Siz konuşurken rahatlıkla hukuk yok diyebiliyorsunuz. Bu demokratik ülkelerde en kötü durumlardan biri” dedi.

TÜM SANIKLAR YASİN BÖRÜ SUÇLAMASINDAN BERAAT ETTİ

Davada Selahattin Demirtaş da olmak üzere birçok siyasetçi protestolardaki ölümler nedeniyle de suçlanıyordu. Protestolarda Yasin Börü’nün de bulunduğu altı kişinin öldürülmesine ilişkin “nitelikli insan öldürme” suçundan 6’şar kez daha ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması talep ediliyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2021’de Eskişehir’de katıldığı bir toplu açılışta “Bunlar terörist Selo ile beraber oldu. Bunlarda ar yok. Yasin Börü’yü öldüren Selo değil miydi? Bütün oradaki vatandaşları sokağa döken Selo değil miydi? Şimdi kalktılar, onu içeriden nasıl çıkarırız, bunun gayreti içerisindeler. Yargı ne diyorsa o. Çıkaramayacaksınız” demişti.

Dava sürecinde çok sayıda AKP’li ve Devlet Bahçeli dahil olmak üzere birçok MHP’li, Yasin Börü’nün öldürülmesi konusunda benzer açıklamalarda bulundu.

Ancak Mahkeme heyeti, IŞİD’e karşı 6-8 Ekim 2014 eylemleri sırasında Yasin Börü’nün Diyarbakır’da öldürülmesi konusunda suçlama yöneltilen ve aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 36 sanığın, çeşitli kentlerdeki protestolarda yaşanan ölümlerden sorumlu bulmadı. Tüm sanıklar, bu suçlamadan oy birliğiyle beraat etti.

AKP’Lİ TURAN’DAN KARARIN ARDINDAN ‘YASİNBÖRÜ’ ETİKETİ

Buna rağmen AKP’li İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Kobanê Davası’ndaki cezaların açıklandığı sırada yaptığı sosyal medya paylaşımında, tüm sanıkların bu suçlamadan beraat etmesine rağmen ‘YasinBörü’ etiketini kullandı.