Erdoğan’ın Kürtler arasında bir savaş çıkartmak istediğini belirten pêşmerge komutanlarından Wahap Sertip, tüm Kürt parti ve örgütlerine çağrı yaparak “Savaşa karşı bir cephe oluşturalım” dedi.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne 23 Nisan’da başlattığı operasyondan sonra, KDP güçleri de HPG’nin bulunduğu alanlara güç yığmasına birçok kesimden tepkiler devam ediyor. Fırat Haber Ajansı’na konuşan YNK Pêşmerge Komutanlığı’ndan Wahap Sertip, “Düşmanlarımızın sürekli saldırıları ve iç çatışmaları, Kürtleri bu duruma düşürüyor. Baban, Erdelan, Botan, Behdinan ve daha birçok Kürt beyliğinin hepsi iç savaşla yıkıldı. Üstelik Baban Beyliği birkaç kardeşin iç savaşıyla yıkıldı. 60’lı yıllarda henüz bizler çocukken ‘Celali-Melayi’ adıyla yaşanan iç savaşta yüzlerce Kürt çocuğu şehit düştü. Diğer parçalardaki iç savaşlarda da aynı şeyler yaşandı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ROLÜ VE OYUNLARI

İç savaşların, Kürtlerin güçten düşmesine neden olduğunu kaydeden Sertip “Biz nasıl ki düşmana karşı güçlü olmayı istiyorsak düşmanımız da bizi güçten düşürüp başarısız kılmayı istiyor. Kürt düşmanlarının ve özellikle de Türkiye’nin hedefi; zayıf, parçalanmış bir Kürt yaratmaktır. Türkiye’nin oluşum tarihine bakın; Kürt kanı ile dolu bir tarihe sahip olduğunu görürsünüz. Kürt beyliklerinin yıkılmasına, Kürtlerin birbirine düşürülmesine önemli bir rol oynadı. Birçok beylik ve Kürt hareketinin yıkılmasında, tasfiye edilmesinde Türkiye’nin rolü ve oyunları belirleyicidir” ifadelerini kullandı.

Sertip, Türkiye’nin amacının sadece PKK’yi değil Kürt kazanımlarını yok etmek olduğunu belirterek, “Kürt beyliklerini yok etmek istediğinde PKK yoktu” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN RÜYASI

Türkiye’nin Osmanlı hayali kapsamında Musul’u kendi topraklarına katmak istediğini ve Erdoğan’ın açıklamalarının tamamında buna işaret ettiğini söyleyen Sertip şunlara dikkat çekti: “Neden Başika’ya geldiler? Asker getirip üs kurdular. Kendisine bağlı Türkmenler için geldiklerini söylüyor ama bu sadece bir parçası. Musul ve Başûrê Kurdistan’ın tamamı için oraya gelip yerleştiler. Tehlike budur. Mesele PKK değil. Türk devletinin amacı farklı. 1983-84’te Irak hükümeti ile bazı görüşmelerimiz vardı. Türkiye, Dışişleri Bakanı’nı gönderip Saddam’a bazı tavizlerde bulunarak bu görüşmeleri bozdu. O zaman PKK’nin bu askeri gücü yoktu ki. Sorun, sadece PKK değil, amacı Kürtleri yıkmak, kazanımlarını yok etmektir. Kürtleri kabul etmiyor, Kürtlere dair hiçbir şeyin kalmasını istemiyor, mesele budur. Bir yerde Kürtlük adına bir okul, ofis dahi olmasını istemiyor. Buna tahammül etmiyor. Başûr’da bile şimdi bize böyle yaklaşıyor.”

İNKAR

Erdoğan ve Türkiye’nin, Kürtlere yönelik plan ve programlarının çok açık ve net olduğunu vurgulayan Sertip, Saddam Hüseyin’in bile Kürtleri bu şekilde inkar etmediğini AKP-MHP’nin açıktan Kürt düşmanlığı yaptığını söyledi. Bu durumu görmemek için kör olmak gerektiğini dile getiren Sertip, “PKK’nin silahlı gücü var, peki HDP’nin neyi var bu kadar baskı altına alıyor; parlamenterlerini, belediye başkanlarını, yöneticilerini tutukluyor? Selahattin Demirtaş’ın neyi vardı ki tutukladı, yıllardır içeride, demokrasi mücadelesinden başka ne yaptı?” diye sordu.

DÜŞMANLA MASAYA OTURMAK

KDP’nin, Türkiye ve Erdoğan ile bağımlı kalacağı kötü bir ittifak yaptığına dikkat çeken Sertip şunları dile getirdi: “50 yıllık anlaşma, bunun somut örneğidir. Bu anlaşmalarından ötürü, sorunları Türk devleti değil de PKK yaratıyor, diyor. Kendisini buna inandırmış. Yanlış olan budur. Sorunun kaynağı; Türkiye ve Erdoğan’dır, PKK değil. PKK, KDP’nin düşmanı değil, dostudur. PKK’ye düşmanlık yapmak yerine onunla dayanışması gerekir. Düşmanla masaya oturup PKK’ye karşı ittifak etmek, ona karşı savaş başlatmak Kürtlüğün neresine sığar? İç savaş haram ve bizi yok eden bir savaştır. Hangi parçada olursa olsun karşısında duracağız ve bu savaşa katılmadığımız gibi çıkmaması için çalışacağız. Biz bundan çok çektik.”

‘PKK ORADA, ÇÜNKÜ ORASI KÜRDİSTAN’

Metîna’daki KDP güçlerinin aracını Türk devletinin vurmuş olabileceğini söyleyen Sertip, “Aracın yukarıdan vurulduğu net görülüyor” dedi. Sertip ayrıca, “PKK neden burada” diye soranlara da, “Peki PKK nereye gitsin? Bir Kürt hareketi değil mi, orası da Kürdistan değil mi? Biz neden İran ve Rojhilat’a gittik? Hala Rojhilat sınırında kaldığımız yerlerde bize ait evler var. Biz devrimci bir güçtük. Saddam ve BAAS’a karşı savaşıyorduk. Ağır silahlarla ve ordusu ile üzerimize geliyordu. Geri çekilmeyi oraya yapıyorduk. PKK de devrimci bir güç ve Türk devleti ile mücadele ediyor. Türkiye tüm imkanlarıyla saldırıyor, o da kendisini koruyacağı yerlere çekilir, başka nereye gider?” diye belirtti.

SAVAŞA KARŞI CEPHE

KDP dışında, YNK, Goran, İslami, komünist/sosyalist partiler ile örgütler, şahsiyetler ve en başta da halkın savaşa karşı bir cephe oluşturması gerektiğini ifade eden Sertip, “Kürtler arası iç savaşı haram kılan bir çalışma yürütmesini öneriyoruz. Halk bu savaşı kabul etmiyor. Halkın kabul etmediği ve istemediği bir savaşı halk durdurabilir. Halkla birlikte diğer partiler de hareket ederek bu savaşı durdurmalı ve Kürtler arası bir savaşı haram kılmalı” diye kaydetti.

‘NEDEN SAVAŞ İSTİYORSUNUZ?’

KDP’li bazı yetkililerin, defalarca “Kürtler arası savaşı haram kılıyoruz” diye açıklama yaptığını hatırlatan Sertip, şöyle konuştu: “Peki ne oldu da şimdi Kürtler arası bir savaşı istiyorlar? Bu Erdoğan’ın istediği bir savaştır. Oyuna gelinmemeli. Biz açıkça bu savaşa karşı olduğumuzu söylüyoruz. Karşısında yer alıyoruz. Bu savaşa karşı çıkmak, bu savaşı durdurmak bir yurtseverlik ve Kürtlük görevidir. Bu savaşa karşı çıkmayan, bu savaşı isteyen yurtsever değildir. Hiçbir Kürt’ün yararına olmayan, aksine çok fazla zararına olan, herkesin zarar edeceği bir savaştır bu. O yüzden ne yapıp edip durdurmalıyız. İç savaş ve çatışmanın hiçbir bahanesi, hiçbir gerekçesi de yoktur. PKK yapılan ittifaklarla bu alanlardadır. Kaldığı yerler onunda ülkesi ve toprağıdır, başka nereye gidecek? Bir soru; PKK’nin orada olması mı iyi yoksa DAİŞ’in olması mı? Türkiye, DAİŞ’in oraya yerleşip kalmasını istiyor.”

‘VAR GÜCÜMÜZLE DURDURALIM’

Bu savaşı yapmak isteyenlerin, Kürtlere ihanet ettiğini söyleyen Pêşmerge Komutanı Wahap Sertip, sözlerini şöyle sürdürdü: “İç savaş ve çatışmalarda çocuk yaşta yer aldım. KDP, CUD, İslami’lerle başta olmak üzere birçok grupla yaşadığımız çatışmalarda çocuk yaştan itibaren yer aldım. Kişi olarak da, halk olarak da biz bu tür savaş ve çatışmalardan bıktık. En fazla kayıplarımızı bu savaş ve çatışmalarda verdiğimizi gördük. En fazla canımızı acıtan, bize acılar yaşatan da bu iç savaş ve çatışmalar oldu. O yüzden istemiyoruz. Nefret ediyoruz ve var gücümüzle ona karşı olduğumuzu söyleyip durdurmaya çalışıyoruz.” (MEZOPOTAMYA AJANSI)