Sağlık Bakanlığı Abdullah Öcalan’ın sağlığıyla ilgili sorulara yanıt vermedi

Sağlık Bakanlığı Abdullah Öcalan’ın sağlığıyla ilgili sorulara yanıt vermedi
Yayınlama: 26.06.2024

ANKARA – Sağlık Bakanlığı yetkilileri,PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunu soran DEM Partililere yanıt vermedi.

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu (İHİK), tutsaklara verilen sağlık hakkına ilişkin toplandı. Toplantıya Sağlık Bakanlığı temsilcileri de katıldı. Toplantıya Türk Tabipler Birliği (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri de katıldı.

Söz alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex Milletvekilli Newroz Uysal, toplantıya Adli Tıp Kurumu’dan (ATK) kimsenin katılmadığını belirterek, ATK ile ilgili bir sunum yapılmamasını eleştirdi.

‘KAÇ TUTSAK YAŞAMINI YİTİRDİ?’

Cezaevinde yaşamını yitiren ve basına yansıyanların verilerini paylaşan Uysal, son bir yılda kaç tutsağın yaşamını yitirdiğini sordu. Uysal ayrıca bu tutsakların cezaevlerinde kalıp kalamayacağına dair haklarında bir raporun olup olmadığını da sordu. Cezaevlerinde kelepçeli muayene yapıldığını ve tutsakların bu durumu insanlık dışı muamele olarak nitelendirip bu nedenden ötürü sağlık hakkını kullanmadığını paylaşan Uysal, kelepçe ile muayeneye zorlayan doktorlar hakkında bir işlemin yapılıp yapılmadığını sordu. Uysal, “Cezaevlerinde kalabilir denilen ve cezaevinde yaşamını yitiren ya da tahliye edildikten kısa bir süre sonra yaşamını yitirenler ile ilgili sorumluluğu bulunan hakimler ilgili bir işlem yapıldı mı? Aile ve avukatların yaptığı suç duyurularına dair bir gelişme var mı?” dedi.

Uysal, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve Kürt sorunun demokratik yol ve yöntemler ile çözülmesi talebiyle açlık grevi ve boykot  eylemlerini sürdüren tutsaklara da işaret etti. Uysal, tutsakların yaşadığı sağlık sorunlarına da dikkati çekti.

PATNOS CEZAEVİNDEKİ TUTSAKLARIN SU SORUNU

Söz alan DEM Parti Agirî Milletvekili Heval Bozdağ, Patnos cezaevindeki tutsakların yaşadığı sorunlara ilişkin daha önce pek çok defa bildirimde bulunduklarını ancak sorunların çözülmediğini söyledi. Patnos’taki tutsakların içme suyu sorunu yaşadığını dile getiren Bozdağ, cezaevine su verilmediğini ve bu konuda bir yol ve yöntemin olup olmadığını sordu. Bozdağ, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda sorumlu olduğunu kaydetti.

ABDULLAH ÖCALAN’IN SAĞLIK DURUMUNU SORDU

İmralı Adası’nda bulanan Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a da dikkati çeken  Bozdağ, “Hiç bahsedilmiyor ama İmralı cezaevi de var. İmralı cezaevi ile ilgili nasıl bir sağlık hizmeti sunumu var? Bu da merak ediliyor. Özellikle oradaki tutsaklar açısından Sayın Öcalan açısından mühim bir kamuoyu var. Uzun süredir tecrit altında. Hem kamuoyu hem de aileler açısından sağlık durumu nedir? Bir bilginiz var mıdır? Direk soruyorum; Sayın Öcalan’ın sağlık durumu nasıl?” diye sordu.

KOMİSYON BAŞKANI SORULARDAN RAHATSIZ OLDU 

DEM Partililerin Abdullah Öcalan’ı sormasını hazmedemeyen İHİK Alt Komisyon Başkanı İbrahim Yurdunuseven, tecridi inkar etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a sayın denilmesine itiraz eden Yurdununuseven’e Uysal karşı çıktı.  Yurdunuseven’in “Abdullah Öcalan tutsak değildir, hükümlüdür. Devlet yargılamış ve içeriye almış” sözlerine Uysal, “Peki hükümlünün avukatı ile görüşme hakkı yok mu?” diye sordu. Ancak Yurdunseven, “Bir dakika” deyip Uysal’ın konuşmasını bölmek istedi ve yanıt vermedi. 

‘LUTUF DEĞİL HUKUKU UYGULAYIN’

Uysal, “Hem ‘savaş yok diyorsunuz hem de şu kadar insan öldü’ diyorsunuz. Hem ‘eşitiz, herkes bize emanet’ diyorsunuz. Bu gerçekliği kabul edin. Hükümlülerin de aile hakkı var. Hükümlülerin de sağlık, avukat hakkı var. Tabi ki soracağız. Sormamız niye sizi rahatsız ediyor? Eşit bir uygulama istiyoruz sizden. Bu minnet değil. Hukuku uygulamak sizin lütfunuz değil. Hükümlü olsa bile aile ve avukatı ile görüşecek. 40 aydır haber alınamıyor. Yaşıyor mu yaşamıyor mu biliyor muyuz? Sağlığı hakkında bilgi almak niye bu kadar sorun? Madem eşitiz, herkes bize emanet; niye ayrımcılık yapıyorsunuz? Bu bizi rahatsız ediyor” sözleriyle tepki gösterdi. 

Yurdunuseven daha sonra komisyon üyeleri ile cezaevlerine ziyaretler düzenleyeceklerini ve tutuklu ayrımı yapmadan incelemelerde bulunacaklarını ileri sürdü. Yurdunuseven, Sağlık Bakanlığı yetkililerine de sürenin bittiğini gerekçe gösterip sorulara yazılı yanıt vermelerini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de sorulara ilişkin tek kelime etmeyerek, yazılı olarak yanıt vereceklerini belirtti.