Şehit ve Gazi Derneği’ne bağış yapmayı kabul etmeyen Yılmaz’a hapis cezası

Şehit ve Gazi Derneği’ne bağış yapmayı kabul etmeyen Yılmaz’a hapis cezası
Yayınlama: 30.06.2024

Polis G. L.’nin “Şehit ve Gazi Derneği’ne 20 bin TL bağış yapma” uzlaşını kabul etmeyen Mehmet Naci Yılmaz‘a iki kez artırım hükümleri uygulanarak, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ceylanpınar İlçe Örgütü’nün Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik saldırılara karşı yaptığı açıklama sırasında gözaltına alınan Mehmet Naci Yılmaz’a (30) hapis cezası verildi.

27 Aralık 2023 tarihinde yapılan açıklamaya katılan Yılmaz hakkında “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kasten yaralama” iddialarıyla soruşturma başlatıldı. 

Savcılık G. L. adlı polisin, Yılmaz’ın görevini yapmasını engellediğini ve parmağını kırdığı iddiasının uzlaşma yoluyla çözülmesi için dosyayı arabulucuya gönderdi.

Ancak polis G. L., şikayetinden vazgeçip uzlaşma için Yılmaz’ın Şehit ve Gazi Derneği’ne 20 bin TL bağış yapma şartını koştu. Ancak Yılmaz’ın teklifi kabul etmemesi üzerine açılan soruşturma davaya dönüştü. Ceylanpınar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ise 11 Haziran’da karara bağlandı. 

CEZA İKİ KEZ ARTTIRILDI 

Mahkeme, Yılmaz’a “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kasten yaralama” iddialarından 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, daha sonra G. L.’nin memur olmasından dolayı verilen cezada artırıma giderek cezayı 1 yıl 6 aya çıkardı.

Bununla da yetinmeyen mahkeme, G. L.’nin parmağında olduğu iddia edilen kırıkların hayati fonksiyonlarını orta derecede etkileyecek mahiyette olduğunu iddia ederek, Yılmaz’ın cezasını bir kez daha artırarak 1 yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Mahkeme, verilen cezanın ertelenmesi ya da hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yoluna da gitmedi. 

PİŞMAN OLMADIĞI İÇİN İNDİRİM UYGULANMADI

Davanın gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda, polis G. L.’nin Şehit ve Gazi Derneği’ne 20 bin TL bağış yapılması karşılığında şikayetinden vazgeçme teklifinin Yılmaz tarafından “Herhangi bir suç işlemedim” denilerek, reddedildiğine işaret edildi.

Yılmaz‘ın üzerine atılı suçu işlediği, dosyadaki delilere göre sabit olduğu belirtilen gerekçeli kararda, olay örgüsüne değinilerek Yılmaz’ın dava süreci boyunca pişmanlık göstermediği için cezada indirim uygulanmadığı kaydedildi.

Yılmaz’ın avukatı, Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne kararın bozulması istemiyle istinaf başvurusunda bulundu. (MA)