Siirt’te on binler Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı

Siirt’te on binler Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı
Yayınlama: 20.03.2024

On binlerin akın ettiği Siirt Newroz’un PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ortaya çıkarken, burada konuşan DTK Eşgenel Başkanı Berdan Öztürk, “Sayın Öcalan muhataptır” dedi.

Siirt Çakmak Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla kutlanan Newroz’a sabahın erken saatlerinde gelişler yaşandı. Kentin birçok mahallesinin yanı sıra köylerde de alana gelişler oldu. Rengarenk bayrakları ile donatılan alanda çalınan şarkılar eşliğinde halay çekilirken, diğer yandan halk ulusal kıyafetleri ile Newroz alanını doldurdu.

Alanda sık sık, “Bijî serok Apo”, “Bê serok jiyan nabe”, “Bijî berxwedana zîndanan” ve “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı.  Sarı, kırmızı, yeşil renkler ile donatılan Newroz’a Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Eşitlik ve Demokratik Partisi’nin (DEM Parti) Siirt Milletvekilleri Newroz Uysal Aslan, Sabahat Erdoğan Sarıtaş, DEM Parti Sêrt Belediye Eşbaşkan Adayları Sofya Alagaş, Mehmet Kaysı, TJA, Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti, DBP PM Üyeleri ile İl Örgütleri ve katıldı.

BİNLER ONBİNLER OLDU

Alana 3 koldan girişler olurken, bu kollardan binler yöresel kıyafet, zılgıt ve sloganlar eşliğinde alana akın etti. Binler on binler olurken, program saygı duruşu ile başladı. Alanda “Newroz’a ku bi berxwedana Dehak dest pê kir û bi pêşengiya ‘Jin jiyan azadî’ didome pîroz be”, “Dem dema zimanê Kurdî ye”, “Em bi ruhê yekitiya netewî ber bi azadî yê dimeşin”, “Anneleri adalet yürüyüş ile zindanlarda tecridi kıralım, Newroz ateşi ile özgürleşelim” pankartları açıldı. Alanda sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı ve “Çerxa Şoreşê” marşı hep birlikte okundu. Ardından DBP, DEM Parti İl Örgütlerinin eşbaşkanları ile Barış Anneleri Meclisi ve TJA adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapılırken, Öcalan’ın Newroz’u kutlandı.

21 ZAFER RUHUNU 31 MART’A TAŞIYACAĞIZ

DEM Parti Sêrt Belediyesi Eşbaşkan adayı Sofya Alagaş, alandakilerin yoğun alkış ve “Siirt seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde sahneye çıktı. Alagaş,  Kürt halkının birçok merkezde milyonların katılım ile direniş Newroz’un kutlandığını belirterek, “Kürt halkının direnişçi ruhu alanlarda. ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla bu halka öncülük edenlere, direniş ruhlu Botan halkına, cezaevlerinde direnenlere selam olsun. Özgürlük ve başarı ateşini bugün bu meydanda yakacağız. Ve bu ateşi harlayacağız. 21 Mart’ın zafer ruhunu 31 Mart’a taşıyarak zaferimizi ilan edeceğiz. Zafer, başarı ve özgürlük Newroz’u kutlu olsun” dedi.

ÖCALAN’IN MESAJI OKUNDU

Diğer eşbaşkan Mehmet Kaysi ise Botan halkının direniş ruhunun alanlara yansıdığı gibi sandıklara da yansıyacağını belirterek 31 Mart günü kayyım zihniyetini kentten göndereceklerini söyledi. DEM Parti Sêrt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için milyonların Newroz alanlarını doldurduğunu belirterek, Öcalan’ın Newroz mesajını okudu. Okunan mesajın ardından Newroz ateşi “Bijî serok Apo” sloganları arasında yakıldı. Ardından sanatçı Özlem Bağlayan sahne aldı.

ÖCALAN’IN ROJAVA MODELİNDE TÜM HALKLAR BİRLİKTE YAŞIYOR

Burada konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Newroz direnişin zaferin simgesidir. Savaştan rant devşirenler barışı istemez. Barışın olduğu yerde huzur olur. Barış karşıtlığı yapan iktidar bu savaştan rant elde etme uğraşında. Kürt halkının iktidarın kirli politika ve savaştaki ısrarına mesajı nettir. Dilimiz, kültürümüz, tarihimizi inkar etmemizi istiyorlar. Ve Kürt halkına topyekûn bir savaş ile bunu yapmak itiyorlar. Sayın Öcalan tüm sorunların muhatabıdır. Sayın Öcalan’ın Rojava modelinde tüm halklar kendine yer bulunmuş ve bir arada yaşıyorlar. Faşist zihniyet halkların bir arada barış içinde yaşamasını istemiyorlar” dedi.

 Kürt halkının her yerde zaferin ateşini yaktığını kaydeden Öztürk, “Kayyım zihniyeti Siirt Belediyesi’ni 2 defa işgal etti. Darbe siyaseti gerçekleştirilerek Kürt halkının iradesi tanınmadı. Batıda demokrasi diyenler Kürdistan’a geldiklerinde ise işgal ve talan peşindeler. Belediyelerde yolsuzluk ve Kürt düşmanlığı dışında bir şey yapmadılar. İrademizi 31 Mart günü göstereceğiz ve bu talancı zihniyeti kentlerimizden göndereceğiz” dedi.

Newroz programı sanatçı Cevdet Bağca’nın seslendirdiği şarkılar eşliğinde son buldu.